*

Güncel Bilim: Metabolizma

**

Bilim adamları kötü (beyaz) yağ dokusunu iyi (kahverengi) yağ dokusuna dönüştürmenin bir yolunu buldular.

***

Vücudumuz iyi yağ ve kötü yağ dokularını bulundurur. Kötü yağ, kilo alma ve obeziteye katkıda bulunurken, iyi yağ dokusu kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen yeni araştırmalar, en azından farelerde, kötü beyaz yağın iyi yağa dönüşmesinin bir yolunu bulmuş gibi görünmektedir.

Bulgular, insanlarda, obezite ve kilo alımıyla tetiklenen diyabet için daha etkili tedavilerin geliştirilme ihtimalini arttırıyor.

Çalışma, 19 Eylül’de Cell Reports dergisinde yayınlandı.

Beyaz yağ, kalori depolar ve bel çevremizi, kalça ve kalça çevrelerini tutar. Buna karşılık, boynumuz ve omuzlarımızda bulunan kahverengi yağ, kaloriyi ısı üreten bir süreçle yakar.

Araştırmacılar, belirli bir proteinin aktivitesinin engellenmesinin bej yağ dokuyu bloke ettiğini keşfettiler. Bu mekanizma bel çevresi yağ dokusunda beyaz yağ üreten proteini bloke ederken, yağ dokusunun kalori eldesi yönünde yakılmasına da neden olmaktadır.

Araştırmacılarda Irfan J. Lodhi; “araştırmamız, beyaz yağdaki belirli bir proteini hedefleyerek kötü yağın obezite ile savaşan bir yağ cinsine dönüştürebileceğini gösterdik” demektedir.

Bej yağ 2015’te erişkin insanlarda keşfedildi. Endokrinoloji, Metabolizma ve Lipid Araştırma Bölümü’nden tıpta yardımcı doçent olan Lodhi, neredeyse beyaz yağ ile kahverengi yağ arasında bir ara bulucuya benziyor olsa da, kahverengi yağ gibi daha fazla işlev gördüğünü söyledi.

Farelerde bir dizi deney yapan ekip, beyaz yağ hücrelerinde belirli bir proteini oluşturmayan genetik olarak modifiye edilmiş bir tür oluşturdu. Bu farelerin bej yağları daha fazladır ve diğer farelerle aynı miktarda yiyecek yediğinde bile daha az obezdirler, ayrıca daha fazla kalori yakmaktadırlar.

Farelerin kahverengi yağ dokusunda PEXRAP adı verilen protein seviyeleri çok düşüktür. Araştırmacılar, “Fareleri soğuk bir çevrenin içine koyduğumuzda, beyaz yağdaki protein seviyeleri de azaldı ve bu yağ daha fazla kahverengi yağ gibi davranmaya başladı. Soğuk kahverengi ve bej yağların depolanmış enerjiyi yakmasına ve ısınmasına neden oluyor”. demektedir.

Lodhi’nin ekibi, hayvanlarda PexRAP’ı engelleyerek, fareler beyaz yağdan kaloriyi yakabilecek bej yağa dönüştürdü.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-09-bad-body-fat-good.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here