*

güncelbilim: Yüksek hızlı kuantum şifreleme, geleceğin İnternetin güvenliği için anahtar önemde olabilir.

**

Kuantum bilgisayarlardaki son gelişmeler, bilgisayar korsanlarının en zorlu güvenlik kodlarını bile kırabilecek kadar güçlü makinelere sahip olabileceği anlamına geliyor.

***

Kuantum bilgisayarlardaki son gelişmeler, bilgisayar korsanlarının en zorlu güvenlik kodlarını bile kırabilecek kadar güçlü makinelere erişmesine neden olabilir. Bu kodlar kırıldığında, tıbbi verilerden banka işlemlerine kadar tüm çevrimiçi veriler saldırıya açık hale gelebilir.

Araştırmacılar, gelecekteki tehditlerle mücadele etmek için kuantum bilgisayarlarını, kuantum veri şifrelemeye karşı saldırılara dayanıklı hale getirmek için çalışmaktadır. Bu yeni işlemci formları kuantum işlemcilerini eşsiz hale getiren aynı garip özellikleri kullanıyorlar.

Yeni kuantum şifreleme teknikleri, Duke Üniversitesi, Ohio Eyalet Üniversitesi ve Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda çalışan bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir sistem sayesinde geniş çaplı kullanıma bir adım daha yakın olabilir. Onların sistemleri, şifreleme kodlarını mevcut yöntemlerden beş ila on kat daha hızlı ve birkaç sistem paralel çalışırken mevcut İnternet hızlarıyla aynı olan saniyede megabit hızlarda yaratma ve dağıtma yeteneğine sahip.

Araştırmacılar, bu tekniğin sızıntılara neden olabilecek ekipman kusurları karşısında bile ortak saldırılara karşı güvenli olduğunu gösterebilmektedir.

Ohio Eyalet Üniversitesi fizik profesörü Daniel Gauthier, “Yakın gelecekte mevcut şifreleme kodlarını kırmaya başlayabilecek bir kuantum bilgisayarımız olması muhtemel.” “İnternetin güvenliğini sağlamaya çalışmak için kullanabileceğimiz farklı teknikleri artık çok daha fazla düşünmemiz gerekiyor.”

Sonuçlar 24 Kasım’da Science Advances’de online olarak yayınlandı.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-high-speed-quantum-encryption-future-internet.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here