*

güncelbilim : Daha güçlü ve daha çevreci bir nükleer güç mümkün mü?

**

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda gerçekleştirİlen çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre teorik düzlemde yeni bir enerji formu keşfedildi. Kuark esaslı ve yenilenebilir enerji türü nükleerden daha güçlü.

***

İklim değişikliğini tetikleyen emisyonları azaltmak ve yeterli enerji üretmek için daha verimli yollar geliştirmedeki devletler ve özel kuruluşlar yenilenebilir enerjiye dönüyor. Güneş ve rüzgar enerjisi giderek daha yaygın kabul görürken, bilim adamları nükleer füzyonu geçerli seçeneklerden çok daha iyi bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanmanın yollarını da araştırmaya devam etmektedir.

Tel Aviv Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi araştırmacıları tarafından önerilen yeni bir yaklaşım Nature dergisi tarafından yayınlanmıştır.

Araştırmacılar Marek Karliner ve Jonathan Rosner’a göre bu yeni enerji, kuark adı verilen atom altı parçacıkların kaynaşmasından ortaya çıkmaktadır. Bu parçacıklar Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) içinde yüksek hızlarda hareket eden atomların çarpışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu ayrışmış kuarklar da birbirleriyle çarpışıp baryonlar olarak adlandırılan parçacıklara katılma eğiliminde olduğu için orada durmaz.

Karliner ve Rosner’ın odaklandığı kuarkların birleşmesi bu füzyonun hidrojen füzyonunda üretilenlerden daha fazla enerji üretebildiğinin keşfedilmesine neden oldu. Bu araştırmada özellikle kaynaşmış kuarkların incelenmiştir. Kaynaştırma daha ağır olan alt kuarkları üretirken oluşan bir baryonun yaklaşık 138 MeV net enerji üretebileceğini bulunmuştur. Bu miktar hidrojen füzyonunun serbest bıraktığı miktarın yaklaşık sekiz katı daha fazladır.

Araştırmacılar ortaya koydukları yöntemin “nükleerden daha az nükleer” olduğunu da ifade etmektedirler.

KAYNAK

https://futurism.com/quark-fusion-produces-eight-times-energy-nuclear-fusion/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here