*

Güncel Bilim: Hack

**

Bilgisayar korsanlarının küresel ölçekli saldırıları araştırılıyor.

***

Uluslararası araştırmacılar ve güvenlik uzmanları, benzeri görülmemiş bir siber saldırının arkasında yatanlar için cumartesi günü araştırma etkinliği gerçekleştirdiler. Saldırı bankalar, hastaneler ve devlet kurumları da dahil olmak üzere düzinelerce ülkenin sistemlerini etkilemiştir.

Cuma günü başlayan ve en büyük siber fidye saldırısı olarak nitelendirilen saldırı, Rusya’daki bankalardan ve İngiliz hastanelerden FedEx ve Avrupa’daki otomobil fabrikalarına kadar tüm devlet kuruluşlarına ve büyük şirketleri hedef almıştır.

Avrupa polis teşkilatı Europol son saldırı benzeri görülmemiş bir seviyede olduğunu ve suçluları tespit etmek için uluslararası bir soruşturma açılması gerekeceğini söylemektedir.

Europol, Avrupa Siber Suç Merkezi’nde özel bir görev gücünün “bu soruşturmalara yardımcı olmak için özel olarak tasarlandığını ve soruşturmayı desteklemek için önemli bir rol oynayacağını” söyledi.

Saldırılar, görünüşte Microsoft işletim sistemlerinde bir güvenlik açığından yararlanan ve kullanıcıların dosyalarını, saldırganlara Bitcoin sanal para birimi cinsinden belirlenmiş bir miktar ödemesi dışında kilitleyen fidye yazılımı kullandı.

Kurbanların ekranlarında 300 Bitcoin doları (275 Euro) ödemeyi talep eden görüntüler ve “dosyalarınız şifrelendi!” mesajı görüntülendi.

Üç gün içinde ödeme talep edildi, aksi taktirde fiyatın ikiye katlanacağı ve yedi gün içinde ödeme yapılmadığı taktirde dosyaların siliniceğini bildiren ekran mesajı görüntülendi.

Ancak uzmanlar ve hükumetler, bilgisayar korsanlarının taleplerini yerine getirmeme konusunda uyarıda bulunuyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı bilgisayar acil müdahale ekibi, fidyeyi ödemenin, şifrelenmiş dosyaların serbest bırakılmasını garanti etmeyeceğini söylemektedir. Bu adımın “Sadece kötü niyetli aktörlerin kurbanın parasını ve bazı durumlarda bankacılık bilgilerini almasını garanti eder.”

Uzmanlar ve yetkililer saldırıların kapsamı konusunda farklı tahminlerde bulunmakla birlikte bu tahminlerin tamamı saldırının büyük olduğunu kabul etmektedir.

Helsinki merkezli siber güvenlik şirketi F-Secure’ın araştırma araştırma sorumlusu Mikko Hypponen, AFP’ye yaptığı açıklamada, 100’den fazla ülkede 130.000 sistemin etkilendiğini söyleyerek tarihteki en büyük fidye yazılımı ile karşılaşıldığını söyledi.

Yetkili, Rusya ve Hindistan’ın özellikle ciddi şekilde vurulduğunu belirtti. Bunun nedeni, güvenlik açısından en çok risk altındaki işletim sistemlerinden biri olan Microsoft’un Windows XP’nin hâlâ burada kullanılıyor olması.

Fransız polisi ise, dünyanın dört bir yanında “75 binden fazla mağdur” bulunduğunu ancak bu sayının “önemli ölçüde” artabileceğini belirtti.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-unprecedented-cyberattacks-wreak-global-havoc.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here