*

güncelbilim: Kuyruklu yıldızın mozaik görüntüsü oluşturuldu.

**

Rosetta uzay aracının kuyruklu yıldız misyonu hala hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

***

Rosetta uzay aracının 67P / Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızı ile buluşmasından bir yıl sonra düzenlene görüntüler hala çarpıcı bir etki uyandırmaktadır. Eylül ayında Avrupa Uzay Ajansı tarafından çıkarılan bu montaj, Rosetta ve Philae lander tarafından çekilen binlerce görüntüden 210’u yer almaktadır. Resimler, uzay kayasını keşfetmek için gerçekleştirilen cesur görevi de yeniden hatırlatıyor. Düzenleme sol üstten başlayarak soldan sağa doğru kronolojik olarak sıralanmıştır.

Uzayda saatte 135.000 kilometre hızla hareket eden bir kuyruklu yıldızı yakalamak için on yıl süren yolculuktan sonra, Rosetta Ağustos 2014’te 67P’ye ulaşmıştır. Uzay aracı, kuyruklu yıldızı izlemek ve park etmek için uygun bir yer araştırdı.

Rosetta, kuyruk yapısını oluşturan gazla ilgili 67P yüzeyinde ortaya çıkan ve (altıncı sıra) gölgeleri de yakaladı. Daha sonra uzay aracı Philae’yi (son sıradan ikinci, sağdan ikinci) yakın çekimlerini yaptı ve 30 Eylül 2016’da kuyruk içerisine son dalışını yapmadan önce yüzeyin olağanüstü manzaralarını yakaladı. Mozaikteki son görüntü 67P’nin yüzeyinde Rosetta’nın son dinlenme yerini göstermektedir.

KAYNAK

https://www.sciencenews.org/article/see-new-mosaic-images-comet-67p-rosetta-mission

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here