*

güncelbilim: Majoit yengeçlerin çevrelerini süsleme davranışı araştırıldı.

**

Dekorasyon fikri münhasıran bir insan niteliği olmayabilir.

***

Tüm şekil ve ebattaki süsler yardımıyla çevreyi oluşturan her unsur süsleniyor.

Majoid yengeçleri – dekoratör yengeçleri olarak bilinirler – çevrelerindeki eşya ve yüzeyleri süsledikleri deniz araştırmacıları tarafından iyi bilinmektedir. Majoid yengeç türlerinin yaklaşık yüzde 75’i süngerler, algler ve diğer deniz döküntüleri ile süslenmekle ünlüdür.

Bilim adamları, predatörlerden gizlemek veya caydırmak için bir araç olarak kullanılmış gibi görünse de bu dekorasyon davranışını neyin yönlendirdiğinden emin değiller.

Delaware Üniversitesinden Danielle Dixson ve lisans öğrencilerini içeren bir araştırmacılar ekibi majoid türlerinden Camposcia retusa’yı izleyerek desenleri belirleyen faktörleri belirledi.

Dixson, “Dekoratör yengeç, mükemmel bir iş çıkarıyor; kabuklarında cırt cırt benzeri eklentiler bulunuyor ve kancalar üreterek dış kısımlarına başka objeler ilave etmeye devam edebiliyorlar” dedi.

Araştırmacılar, yengeçleri kabinlere alarak ve onlara ponponlar sunarak bir dizi deney gerçekleştirdiler. Yengeçlerin yarısına, saklanabilecekleri bir sığınma evi de verildi.

Ekip 24 saatte bir yengeçleri fotoğrafladı ve yengeçlerin süslenme davranışını analiz etmek için görüntüleri kullandılar.

Önce kollar ve bacaklar

Yengeçlerin tamamı 24 saat içinde tamamen süslenmiştir. Yengeçlerin çoğu, pomponlara doğrudan erişebildikleri için altı saat içinde süslendi. Dixson’a göre, bu, dekorasyonun önemli bir avcı uyarlaması olduğunu göstermektedir, çünkü yengeçler çok hızlı bir şekilde bunu yapmaktadır.

Diğer dekoratör yengeçleri önce vücutlarını süslerken, bir sığınma alanı mevcut olduğunda eklerini (kol / bacaklar) süslediğini gösterildi.

Lisans öğrencileri için mükemmel bir proje

Dixson’a göre, bu lisans öğrencileri için mükemmel bir projedir çünkü yaklaşım basittir ve öğrenciler sadece birkaç gün içinde sonuç alabilir.

Ayrıca, lisans öğrencilerinin bir deney tasarlama ve toplanan verilere dayalı varsayımlarını detaylandırma becerilerini geliştirmeleri için iyi bir yol.

Örneğin, herhangi bir sığınma alanı bulunmuyor ise yengeçler her yeri dekore etmektedir.

Ancak, klasik Noel Tatili’ndaki gibi, daha fazla dekorasyon mutlaka daha iyidir anlayışı doğru değildir. Dekoratör yengeç için, daha fazla dekorasyon, hareket etmek için daha fazla enerji anlamına geldiğinden yırtıcılardan kaçarken daha yavaş olunacağı anlamına da geliyor.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-12-seasoned-holiday-enthusiasts-majoid-crabs.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here