*

güncelbilim: memristörlere dayalı prototip bir sinir ağı inşa edildi.

**

Memristör uygulamaları yapay sinir ağlarının doğal sinir kültürleri ile entegre edilmesi amacı ile kullanılıyor.

***

İnce Film Fiziği ve Teknolojisi UNN PTRI Laboratuarının başkanı Alexey Mikhailov’un gözetimindeki Lobachevsky Üniversitesi bilim insanları, memristörlere dayalı bir arayüz geliştirmek için çalışıyorlar.

Bu proje, yaşayan bir biyolojik kültürün memristörlere dayalı biyobenzer bir sinir ağı ile entegre olmasını amaçlamaktadır. Bir nöron kültürünü oluşturan canlı hücrelerin biyoelektrik aktivitesini kaydetmek ve uyarımlar göndermek esasına dayalı çalışmada ağ dinamiklerinin analiz edilmesi ve sınıflandırması amaçlanmaktadır.

“Memstristik etki (bu tür olaylar nano ölçekte ortaya çıkmaktadır) ve modern standart mikroelektronik teknolojilerin kullanımı nedeniyle, tek bir çipte çok sayıda nöron ve sinaps elde etmek mümkün olacak. Bu durum, potansiyel olarak bir çip üzerinde insan beynini geliştirebilme potansiyelinin olduğu anlamına da gelmektedir.

Çalışmanın yürütücülerinden Alexey Mikhailo, şu anda daha basit ölçekli işler yapıyoruz: Bazı işlevlerin geleneksel elektronik (transistörler) temelinde uygulandığı hibrid elektronik devreler oluşturmaya çalışıyoruz ve bazıları donanımda uygulanması zor yeni fonksiyonlar memristors ile gerçekleştiriyoruz, “demektedir.

Araştırmacılar, çalışmalarının geldiği aşama itibariyle, memristör ağından gelen çıktı sinyalinin biyolojik ağın uyarılması için kullanılacağı bir geri bildirime dönüştürme imkânını araştırıyorlar. Bu noktada başarılı olunduğu taktirde ilk kez, canlı bir hücre kültürünün öğrenmesi hedefine ulaşılmış olacak.

İlke olarak bilim insanları tarafından yapay olarak büyütülebilen nöronal bir kültür kullanılmaktadır. Bununla birlikte, araştırmacılar benzer biçimde canlı doku da kullanabiliyor.

Memristör Nedir?

Memristor – Memory Resistance (Hafızalı Direnç)

Bu eleman üzerinden geçen son akımın büyüklüğünü hatırladığından bu isim verilmiştir. Diğer bir ifade ile üzerinden geçen akım kesilse dahi tekrar elektrik verildiğinde son durumunu hatırlar.

Herhangi bir t anında sıradan direnç gibi davranan membristör direnci üzerinden geçen toplam akıma bağlı olarak değişir.

Memristiv davranış ilk kez 2008 yılında HP araştırmacıları tarafından gerçekleştirilerek Nature dergisinde duyuruldu.

Memristör: Hafızalı direnç

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-scientists-prototype-neural-network-based.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here