*

Güncel Bilim: Metalik Olmayan İlk Mıknatıs

**

Çek bilim insanları manyetik karbon geliştiriyor

***

Palacky Üniversitesi’ndeki Gelişmiş Teknolojiler ve Malzeme Merkezi’nde (RCPTM) bilim adamları tarafından yapılan bir keşif birçok araştırmacının hayalini gerçekleştirdiler.

Bu bilim adamları, ultra ince bir karbon grafeni kullanarak, manyetik özelliklerini oda sıcak-lığına kadar koruyan ilk metalik olmayan mıknatısını hazırladılar.

Bu keşif ile oda sıcaklığında manyetizma içeren tüm materyallerin metallere veya bile-şiklerine dayandığı konusunda eski görüş çürütülmüş olmaktadır.

Kimyasal olarak modifiye edilmiş manyetik grafen, özellikle biyotıp ve elektronik alanlarında geniş bir potansiyel uygulama yelpazesine sahiptir. Çek bilim insanlarının çalışmaları yakın zamanda Nature Communications’da yayınlandı.

KAYNAK
https://phys.org/news/2017-03-czech-scientists-magnetic-carbon.html

2 YORUMLAR

  1. normal mıknatıslar ortalama 80 derece ısıya kadar dayanıklılar. Sonrasında özelliğini kaybetmektedir. Eğer metal olmayan bir mıknatıs çıkmışsa bu konuda bile büyük bir gelişme demektir.

    • Literatür üzerinden izleyebildiğim kadarı ile bu konuda bir kaç devam çalışması da gördüm. Zaman bulup çeviremedim ancak, konu gerçekten önemli yerlere açılıyor. Uygulamalarını ayrıca takip etmek gerekecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here