*

Güncel Bilim: Periferik Sinir Sistemi

**

Çevresel nodlar uyarılara nasıl cevap verdiğimizin ip uçlarını taşıyor.

***

Mevcut ağrı kesici ilaçlar merkezi sinir sistemini hedef alır ve genellikle bağımlılık ve ağrı eşiğinin azalması gibi yan etkilere sahiptir.

Yeni araştırma, periferik sinir sistemini hedef alan, bağımlılık yapmayan ve uyuşukluk hali oluşturmayan ağrı kesici geliştirebilmenin yolunu açıyor.

Bu yeni ilaçların güvenli dozu da çok daha yüksek olabilir ve potansiyel olarak daha yüksek etkinlik sağlayabilir.

****

Kemirgenlerdeki çevresel sinir sisteminin uyarılara nasıl tepki verdiğini başarıyla inceledikten sonra, insan vücudunun çevresel sinir sistemini, ağrıyı yeniden yorumlayabilecek biçimde yönlendirebilmesine kapı aralanmış gibi görünmektedir.

Son yıllarda çevresel sinir sistemi ve özellikle çevresel sistem üzerinde yer alan sinir topakları (gangliyon) hakkında giderek artan miktarda yeni işlev tanımlanmaktadır. Beyin ve omuriliğe akan bilgi miktarını da değiştirebilen gangliyonlar “mini beyinler” olarak adlandırılmaya başlamış durumda.

Beş yıllık çalışma ile, gangliyon içerisindeki sinir hücrelerinin, merkezi sinir sistemi ile sınırlı olduğu düşünülen ve GABA adı verilen bir sinyal molekülünün yardımı ile birbirleri arasında bilgi alışverişinde bulunabileceği keşfedilmiştir.

****

Bulgular Journal of Clinical Investigation’da yayımlanndı ve sırt ağrısı veya artrit ağrısı gibi ağrıları hedef alan ilaçlar da dahil olmak üzere yeni ağrı kesiciler geliştirilmesi için kullanılabileceği düşünülmektedir.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-04-discovery-mini-brains-pain-medication.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here