*

Güncel Bilim:

Yemeklerini daha hızlı servis eden restoran müşterilerini daha mutlu ediyor.

**

Yeni bir araştırma yemek için beklemenin daha çok dopamin salgılanması anlamına gelmediğini ortaya koymaktadır.

***

Yeni açılan gözde bir restoranda yemek yemenin beklemeye değer olup olmadığını nasıl anlarız? Bu, beynin derinliklerinden esasında bir kimyasal olan dopamin salgılayan küçük bir hücre grubu tarafından yapılır. Bu hücreler tarafından salınan dopamin miktarı, gelecekte ne kadar iyi bir ödülün olacağını bize söyleyerek kararlarımızı etkileyebilir.

Ancak bekleme dopamin salınımını değiştiriyor mu?

San Antonio’daki Texas Üniversitesi’nden (UTSA) biyoloji profesörü olan Matthew Wanat’ın Cell Reports’da yayımlanan yeni bir çalışması bu soruya cevap vermektedir. Araştırma, beyindeki dopamin hücrelerinin zamanın geçişini nasıl işaretlediği üzerine ışık tutuyor. Wanat, Pavlovian şartlandırması kullanılarak yetiştirilen kemiricilerin dopamin salınımını kaydetmek için voltametri adlı bir teknik kullandı. Bu teknikte gıda ödülünün verilmesi ile ilgili iki farklı ses tonu kullandı. Seslerden birisinde besin, kısa beklemenin ardından sunuldu; diğerinde ise besin, uzun bekleyişten sonra sunuldu. Wanat ve meslektaşları, kısa beklemenin daha fazla dopaminin salgısına neden olduğunu belirlediler.

Wanat, “odaklanmakta olduğumuz en büyük soru, aldığımız kararları etkileyen beyin sinyallerini belirlenmek” dedi. Birçok karar, farklı ödüller ile bağlantılı ip uçlarını karşılaştırmaya dayanıyor: Bu dopamin sinyalleri ve harici ip uçları, kararlarımızı davranışa dönüştürmek için gereken sinirsel sinyallerin üretilmesini sağlamaktadır.”

Wanat ve arkadaşlarının çalışmaları dopamin ile sıkı sıkıya bağlı olan uyuşturucu bağımlılığının anlaşılmasını da sağlayabilir. Wanat’ın kapsamlı araştırması, beynin bellek, stres ve uyuşturucu bağımlılığı ile olan ilişkileri ve bu bileşenlerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine odaklanmaktadır.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-10-dopamine-isnt-worth.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here