*

güncelbilim: Bilim adamları hayal edilen müziğin beynimizin hangi bölümlerini ve nasıl nasıl işlettiğini belirlediler.

**

EPFL’deki araştırmacılar müziğin beyimizi nasıl işlettiğini görebiliyor. Araştırmacılar, elde ettikleri bulgularının konuşma yeteneğini kaybetmiş insanlara yardımcı olmak için kullanılmasını umuyor.

***

Müzük dinlerken, beynimizin farklı bölümleri farklı bilgi parçalarını işler – örneğin yüksek ve düşük frekanslı ses dizileri – ki bu süreç işitsel bir algı oluşturmak için gereklidir. Seslerin oluşturduğu beyin aktivitelerini izlemek günümüz olanakları ile mümkün ve oldukça da kolay bir işlem haline gelmiş bulunmaktadır. Bununla birlikte, herhangi bir işitsel uyarı olmadan hayali bir müzik dinlediğimizde beynimizde ne olacağını anlamaya çalışmak çok daha karmaşık gibi görünüyor. Gerçek bir müziğin analizi, beyin yanıtlarını belirli seslere bağlayarak yürütülür. Ancak hayali bir durumda esasında var olmayan seslerin analizini yapmak durumunda kalmaktayız – ya da en azından kulaklarımız tarafından duyulmayan sesler söz konusudur. Araştırmacılar bir tür ara yüz olan EPFL’in İnsan-Makine Arayüzü ile, yeni bir yaklaşım kullanarak, hayali bir durumda beynimizde olanları analiz ettiler.

Hayali bir ses kaydetme

EPFL araştırmacıları, University of California, Berkeley’den bir ekiple iş birliği yaparak deneyimli bir piyanist olan epileptik bir hasta ile çalıştı. Başlangıçta, ses açıkken elektrikli bir piyanoda bir parça müzik çalması istendi. Müzik ve buna tekabül eden beyin aktivitesi kaydedildi. Hasta daha sonra aynı parçayı tekrarladı ancak bu sefer araştırmacılar, piyanonun sesi kapatarak, müziği duyduğunu düşünmesini istedi.

Çalışmanın baş yazarı ve CNBI ile doktora öğrencisi olan Stéphanie Martin, “Kullanılan teknik – elektrokortikografi – son derece invaziv, elektrotları hastanın beyninin derinlerine yerleştirmeyi içeriyor” açıklamasını yaptı. Bu teknik, genellikle epilepsi tedavisi için kullanılmaktadır. Elektrotlar, tedavi amaçlı olarak kullanılmasını yan sıra, beyin aktivitesini çok yüksek bir uzaysal ve zamansal çözünürlükle ölçümleyebilmektedir.

Gelecekte Dil İle İlgili Olası Uygulamalar

Bir çalışma ile, müziği hayal ettiğimizde işitsel korteks ve beynin diğer bölümlerinin, gerçek ses tarafından uyarıldığı zamanki gibi işlediği ilk kez gösterilmiş olmaktadır. Bulgular, Cerebral Cortex dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, kullandıkları elektrotlar vasıtasıyla beynin bu süreçteki işlevlerini ve gerçek ses ile sanal seslere olan tepkilerini haritalandırdı. Bilim adamlarının amacı bir gün bu bulguların konuşma yeteneğini kaybetmiş insanlar için kullanılması. Araştırmacılardan Martin “bu tür araştırmalarda çok erken bir aşamadayız; dil, müzikten çok daha karmaşık bir sistem; dil bilgisi evrensel değil, yani bir dizi aşamada beyin tarafından işleniyor” demektedir.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-11-music-real-conundrum-scientists.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here