*

Güncel Bilim: Nanoteknoloji

**

İnce nanofiberlerden yapılmış yeni bir malzeme bebek bezleri ve sıhhi ürünlerde kullanılan zararlı malzemelerin yerini alabilir.

***

Nanofiberler pamuk liflerinden yaklaşık 200 kat daha ince. (A) Lif çapı ~ 30-40 mikrometre olan ticari hijyenik kadın ped; (B) Elyaf çapı ~ 200 nm olan elektrospun nanofiber esaslı prototip.

Hindistan Teknoloji Enstitüsünden çıkan bir makalenin yazarları, yeni malzemelerinin mevcut materyallerden daha az çevresel etkiye sahip olacağını ve insanlar için daha güvenli olacağını söylüyor.

Son birkaç on yılda tek kullanımlık çocuk bezleri, hijyenik kadın pedleri ve diğer sağlık ürünleri süper emici polimerleri (SAP’ler) kullanarak emici hale getirildi. Bu malzemeler kendi ağırlıklarının bir kaç katı sıvıyı emebilirler. Ancak bu malzemeler biyolojik olarak bozunabilir değildir: ideal koşullarda bir bezin bozulması 500 yıl sürebilir.

Selüloz asetat nanofiberlerden yapılmış yeni bir malzeme bu sakıncalarına sahip değil.

Araştırmanın yazarları Dr. Chandra Sharma “Ticari olarak kullanılan ürünlerin uzun süreli kullanımı toksik şok sendromu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabiliyor, bu nedenle SAP’lere güvenli bir alternatif geliştirmek hayati önem taşımaktadır” dedi.

Nanofiberler elekrospinning olarak adlandırılan bir teknik kullanılarak yapılan uzun ve çok ince elyaflardır – elektro eğirme. Araştırmacılar, hacimleri ile karşılaştırıldığında geniş yüzey alanlarına sahip oldukları için mevcut malzemelere göre daha emici olacağını düşünmüşlerdir. Elde ettikleri malzemenin performansını piyasada bulunan hijyenik kadın pedleri ile karşılaştırdılar ve daha emici oldukları belirlendi.

KAYNAK

https://scienmag.com/nanotech-give-us-safer-greener-diapers-sanitary-products/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here