Nesilden Nesile Bakteri

*

Güncel Bilim: Bakteriler

**

Eebeveynlerden aktarılan bakteriler daha sağlıklı hayvan nesilleri için anahtar öneme sahip.

***

Oxford Üniversitesi Biyoloji departmanı tarafından yeni yapılan bir araştırma, nesilden nesile aktarılan bakterilerin çevre yoluyla rastgele elde edilen bakterilerden çok daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor.

Birçok böcek ve bitki türü , çeşitli işlevler ile ilgili yardımcı rolleri olan yararlı bakteriler taşırlar. Bazıları, besin sağlarken,  diğerleri, parazitlere karşı savunmalarına yardımcı olurlar. Bununla birlikte, hayvanlar bazı bakteriler olmadan ölüyor olsa da, başka bazı bakterilerin yokluğu önemli bir sonuç doğurmamaktadır. Bu farklılığın nedeni merak edilmektedir.

Oxford Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı araştırmacılarından Nature Communications’da yayınlanan yeni araştırma, hayvan bitki ve mantar türlerinde 106 bakteri simbiyotik evrim tarihini izledi.

Bulgular, bakterilerin nesiller arasında hangi yollar ile aktarıldığının simbiyotik etkinliklerinin anahtarı olduğunu ortaya koymaktadır. Bakteriler dikey olarak, doğrudan anneden yavruya geçtiklerinde, çevre yoluyla (yatay olarak) gerçekleşen iletime oranla çok daha etkin olma eğilimindeler.

Ekip, bakterilerin dikey olarak geçmesi sürecinin konukçuların kendilerine bağımlı bakteri nesilleri geliştirmesine neden olduğunu belirledi. Bu bakterilerin çıkarılması konakçı üzerinde önemli bir olumsuz etki yaratabilmektedir. Bezelye ve fasulye gibi bitkiler, havadan azot özümseyebilen ve bitkinin kullanabileceği bir şekle sokabilen topraktan Rhizobia bakterileri alır. Rhizobia bitki rotasyonunda önemli bir rol oynar, ancak bitkiler onsuz ölmez.

Makalenin yazarı olan Oxford’un Zooloji Departmanı’ndan Profesör Stuart West’in yazdığı yazıda şunlar yer alıyor: “Bir bakteri dikey olarak geçiyorsa, barınağın mutluluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İyi durumda olan sağlıklı bir ev sahibi daha fazla yavru üretecek ve bunu yaparken de bakterilerini de geçirecek. Bu yavrular daha sonra yeni nesille aynı döngüyü izleyecek ve böyle devam edecektir. Dikey olarak iletilen simbiyotların da sağlıklı, mutlu bir ev sahibinden kazanacakları çok şey var” demektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-07-bac-for-good-bacteria-benefits.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here