*

güncelbilim: Ömür boyu koruyan grip aşısı geliştirildi.

**

Grip virüsnün atasal genleri kesin etkili bir aşı geliştirilmesine imkan sağladı.

***

Nebraska Viroloji Merkezi’nden bir ekip tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, dört ana influenza suşundan toplanan atasal genlerin kullanıldığı bir aşı, tehlikeli rahatsızlığa karşı geniş kapsamlı koruma sağlamaktadır.

Yeni aşı tarafından korunan fareler dokuz farklı grip virüsünün yedi’sinin ölümcül dozlarına maruz bırakılmalarına rağmen hastalanmamıştır.

Yapılan deneylerde, geleneksel biçimde korunan fareler aynı virüslere maruz kaldığında hastalanıp öldüler. Ölümcül patojenler geleneksel aşıların tetiklediği bağışıklık tepkilerinden kaçmayı başarmaktadırlar.

Bu yöntem ve yaklaşımın insanlarda başarıyla kullanılabileceğini söylemek için çok erken olmasına rağmen, Nebraska Üniversitesi’ndeki Biyolojik Bilimler Okulundan Eric Weaver’a göre, gripten nihai korunma hedefi için umut vaad eden bir yol açılmış olmaktadır.

Weaver, çalışmanın, evrensel bir grip atasının bugün dolaşan grip suşları kullanılarak ve çoklu genlerin bir kombinasyonunu kullanarak yaratılabileceğini bildiren ilk araştırma olduğunu söyledi.

Weaver, “Nihai hedef bir kez aşılamak ve hayat boyu koruma sağlamaktır” dedi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2015-16 grip sezonu boyunca 40 milyon Amerikalı’nın influenzaya yakalandığını ve 970.000 kişinin bu rahatsızlık için hastaneye kaldırıldığını tahmin etmektedir.

Weaver, “Mevcut influenza aşısı programlarımız ve teknolojilerimiz, sırasıyla, influenza enfeksiyonlarını ve hastaneye yatışları% 4.75 ve% 6.9 oranında azalttı” bilgisini vermektedir. Bu durumda daha etkili aşı teknolojilerine ihtiyaç duyulduğu açıktır.

İnfluenza virüsü hızla mutasyona girdiğinden ve insan, hayvan ve kuşlar semptom vermeden virüsü taşımakta olduğundan, uzun vadeli etkinliğe sahip bir aşı geliştirilmesi zor olmuştur.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-11-four-in-one-flu-shot-lifelong.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here