*

Güncel Bilim: Güneş Koruma

**

Kimyagerler geliştirdikleri doğal malzeme ile güneş koruyucu meselesine son noktayı mı koyuyor?

***

UC kimyager ve malzeme bilimcileri nihai doğal güneş kremini yaratmış olabilir.

ACS Central Science dergisinde yayınlanan bir makalede, derimizi, gözlerimiz ve diğer dokularımızı ultraviyole radyasyonun zararlı etkilerinden koruyan melanin maddesini üreten melanozomların davranışını taklit eden nanoparçacıkların geliştirildiğini bildirmektedir.

Kimya ve biyokimya profesörü Nathan Gianneschi, “Temel olarak, cildimizin melanini üretmek ve depolamak için kullandığı nanopartiküllerin sentetik bir versiyonunu yapmayı başardık ve cilt hücrelerindeki deneylerde doğal melanozomların davranışlarını taklit edebildiği gösterildi” demektedir.

Gianneschi, “İnsanlarad melanin üretim bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan vitiligo ve albimizm gibi hastalıklar için de etkili bir tedavi yöntemi oluşturabilir” diye ilave etmektedir.

Vitiligo, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla melanosit üretimini durdurarak deriden normal melanositleri temizlemeye çalıştığı zaman ortaya çıkmaktadır. Albinizm ise melanin üretiminde rol oynayan bakır içeren bir enzim olan tirozinaz’da yokluğa veya kusurlu genetik yapıdan kaynaklanmaktadır. Bu hastalıkların her ikisi de etkili tedaviden yoksundur ve hastalar için ciddi bir cilt kanseri riski ile karşı karşıyadır.

Melaninle ilişkili hastalıkların yaygınlığı ve melaninle ilgili çeşitli polimerik materyallerin performansına artan ilgi, melanin benzeri materyallerin hazırlanması için yeni sentetik yollar aramamıza yol açmıştır. Melanin parçacıkları doğal olarak birçok çanlıda üretilmektedir fakat bilim adamları melaninlerin doğal kaynaklardan çıkarılmasının, sentetik olarak üretilmesinden daha zor ve potansiyel olarak daha karmaşık olduğunu belirlediler.

Araştırmacılar, kendileri tarafından geliştirilen sentetik nanoparçacıkların üst deri hücreleri tarafından alınarak hücre iç yapısına katıldığını da bildiriyor.

Sentetik nanoparcacıkların doku kültürü ile gerçekleştirlen çalışmalarda hücreler tarafından alınarak hücre iç yapısına dahil edildiği gösterildi.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-chemists-ultimate-natural-sunscreen.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here