*

güncelbilim: Sigara alışkanlığı, yeni tip nöronlar üreterek sürekli hale geliyor.

**

Kronik nikotin tüketimi, beynin nikotine karşı nefret duygusunu azaltarak sürekli hale gelmektedir.

****

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, tütün kullanımından kaynaklanan ölümler dünya çapında tırmanmaya devam ediyor -şu anda yılda altı milyon olan rakamın 2030 yılına kadar sekiz milyonu aşması bekleniyor- Rockefeller Üniversitesi’nden bilim adamları “Nikotin bırakılması en zor maddelerden biridir” demektedirler. ABD’deki sigara içicilerin yüzde 70’i bırakmak istediklerini söylese de, her yıl yüzde 3’ü başarıya ulaşabilmektedir.

Farklı kurumlardan bilim adamlarının oluşturduğu bir ekip, nikotinin beyin dokularına güçlü tutuşunun nasıl devam ettiğini anlamaya bir adım daha yaklaştı.

National Academy of Science’da yayınlanan araştırma, beynin derinliklerinde nikotin bağımlılığının ortaya çıkmasına yardımcı olan belirli kimyasal değişiklikleri ortaya çıkardı. Bilim insanları farelerdeki bu değişiklikleri durdurabildiklerini ve tütün bağımlılığını tedavi etmek için potansiyel hedeflerin keşfedildiğini açıklıyor.

Gözden kaçan bir beyin köşesi

Nikotin, beynin her yanına yayılmış reseptörlere bağlanır. Nöronlardan dopamin benzeri zevk verici çeşitli nörotransmitterlerin serbest bırakmasına neden olan bir uyarıcıdır. Araştırmacılar orta beyin iki yapısı olan, interpedünküler çekirdek (IPN) ve medial habenula’nın nasıl etkilediğini araştırdılar. Bu beyin bölgeleri evrimsel açıdan eski olmasına ve insanlar da dahil olmak üzere tüm omurgalılarda bulunur. Araştırmacılardan Ibanez-Tallon bu bölgelerin yakın zamana kadar pek fazla ilgi görmediklerini söylüyor.

Çalışmanın baş yazarı olan Jessica L. Ables, farelerle çalışarak, kronik nikotin tüketiminin, IPN içindeki belli bir nöron popülasyonunun işlevlerini değiştirdiğini bulduk demektedir. Amigo1 olarak adlandırdığı bu değişmiş beyin hücreleri, habenula ile IPN arasındaki iletişimi bozarak nikotin bağımlılığını teşvik ediyor gibi görünüyor.

Bu beyin yapıları normalde nikotin bağımlılığını azaltmak için bir sistem oluşturan yapılardır. Habenula IPN’ye, nikotin tüketimini sınırlayabilen ve ölümcül dozlara tepki veren bir kaçınma sinyali göndererek nikotin dozuna tepki verir. Bununla birlikte, nikotin’e kronik olarak maruz kaldıktan sonra – çalışmada kullanılan fareler, altı hafta boyunca nikotinle bağlanmış su içirilmiştir – Amigo1 hücreleri, IPN’nin habenula’dan gelen nefret sinyaline cevabını azaltacak iki kimyasal bırakarak bu “frenleme etkisine” zarar vermektedirler. Başka bir deyişle, durma mesajı yerine teslim edilememektedir.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-12-brain-treatments-nicotine-addiction.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here