*

güncelbilim: Uyku yoksunluğu beyin hücrelerinin işlevlerini kesintiye uğratıyor.

**

Uykusuzluğun, tek tek nöronlar düzeyinde de işlevsel aksamalara neden olduğu belirlendi.

***

Kötü bir uykudan sonra evden anahtarlarınız unutarak çıkınız mı? Ya da park halindeki bir araca neredeyse çarptığınız oldu mu?

Yeni bir araştırma uykusuzluğun beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneğini nasıl bozduğunu ortaya koymaktadır. Uykusuzluk, hafıza ve görsel algılamayı etkileyen geçici zihinsel zayıflığa neden olmaktadır.

Tel Aviv Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroşirürji profesörü olan David Geffen  ve Dr. Itzhak Fried, “Ağı uykusuzluğun nöronların işlevlerini nasıl etkilediğini belirledik” demektedirler. “Bu durum, çevremizdeki dünyayı algılama düzeyimiz ve tepki verme süreçlerinde bilişsel kayıpların yolunu açıyor.”

Fried, cerrahi müdahaleden önce nöbetlerin çıkış bölgelerini belirlemek için beyinlerine elektrotlar yerleştirilen 12 epileptik hasta üzerinde çalışan uluslararası bir ekibe liderlik etti. Uyku eksikliği bu türden epileptik hastalarda nöbetlere neden olmaktadır.

Ekip, hastalarda elektronlar vasıtası ile gerçek zamanlı olarak 1.500 adet civarında tekli beyin hücresinin ateşlenmesini kaydeden hekimlerden elde ettikleri çeşitli görüntüleri olabildiğince hızlı kategorize etmelerini istedi.

Bu hastalar uykusuz kaldıkça karar görevlerini yerine getirmekte zorlanmaya başlamıştır.

Dr. Yuval Nir, “Uyku yoksunluğunun beyin hücresi aktivitesi ile  ilişkisini gözlemlemek hayranlık vericiydi” dedi. “Her zamanki hızlı reaksiyonun aksine, nöronlar yavaş tepki vermekte, daha zayıf ateşlenmekte ve uyarımların yayılması her zamankinden daha uzun sürmektedir.”

Sonuç olarak uykusuzluk, nöronların bilgiyi kodlama ve görsel girdiyi bilinçli düşünceye dönüştürme kabiliyetini zayıflatmaktadır. Bu durum ve esasında oldukça şaşırtıcı biçimde, sadece sistemlerin değil hücrelerin de tek tek uykuya gereksinim duyduğunu kanıtlamaktadır.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-11-reveals-deprivation-disrupts-brain-cell.html?utm_source=tabs&utm_medium=link&utm_campaign=story-tabs

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here