*

Güncel Bilim: Prebiyotik Evrim

**

İnorganik kimyasalların yaşam öncesi koşullarda RNA nükleobazlarını üretebildiği gösterildi.

***

 

1952’de kimyagerler Stanley Miller ve Harold Urey, yaşamın oluşma yollarını belirlemek için erken Dünya’ya hakim olduğu düşünülen koşulları sağlayarak ünlü deneylerini yaptılar.

Miller-Urey deneyinde su (H 2 O), metan (CH 4 ), amonyak (NH 3 ) ve hidrojen (H 2 ) bir cam balon içerisine konularak gerçekleştirlmişitr. Şimşekleri simüle etmek için elektrotlar arasında oluşan elektrik kıvılcımlarını kullanırlarken ayrı bir balon su buharı üretmek amacı ile kullanıldı.

Kimyagerler bu reaksiyonu bir hafta boyunca sürdürdüler. Ortaya çıkan sonuçları analiz ederek, glisin, a-alanin ve β-alanin amino asitlerini tespit ettiler.

Mühürlü bir kapta muhafaza edilen orijinal çözeltinin yıllar sonra daha sofistike testleri 20 amino asitin varlığını ortaya koymuştur. Bu yöntem, yaşamın ortaya çıkmasına neden olabi-lecek prebiyotik kimya için açık bir yol sağlarken, Miller ve Urey’in kullandığı gaz karışımı çok azaltılmış olarak kabul edildiğinden deney yıllarca eleştirildi. Bu eleştiriler deneyin “asitler ile sınırlı sonuçlar” verebildiğini de kapsamaktaydı.

Çek Cumhuriyeti’nden araştırmacılar tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, orijinal deneyin sonuçlarını doğrulamaya ve genişletmeye çalışmaktadır. Bu çalışmaların sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences da yayımlandı.

Deneysel kurulum basit bir indirgeyici NH 3 + CO ve H 2 O karışım kullanan orijinal deneye benzerdir. Su buharı elektrik deşarjına ek olarak , asteroitten kaynaklanan plazmaları simüle etmek için darbeli şok dalgaları oluşturan güçlü lazer deşarjları kullanılmıştır. Deneyin so-nuçları, tüm RNA nükleobazlarının sentezlendiği ve indirgeyici bir atmosferin biyolojik açıdan ilgili kimyasalların ortaya çıkmasını şiddetle desteklediğini göstermektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-04-rna-nucleobases-simulated-primordial-earth.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here