*

Güncel Bilim: Mikrogravite

**

Mikrogravite buharlaşma ve yoğuşma süreçlerini önemli derecede değiştiriyor.

***

Herhangi bir sıvı kaynama noktasının üstünde ısıtıldığında buhar haline dönüşür. Fakat bilim adamları kısa süre önce Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) de gerçekleştirdikleri bir dene-mede bu yargı ile uyuşmayan gözlemler yaptılar.

Deneyler için ısı borusu adı verilen bir düzenek kullanılmıştır ve sıvı sıcaklığı kaynama noktasının 160 K üzerindeyken bile buharın sıvı faza yoğunlaştığını gözlemişti.

Elde edilen sonuçlar, mikrogravitenin buharlaşma ve yoğuşma süreçlerini önemli derecede değiştirdiğini gösteriyor ancak bilim adamları, bu fenomen için tam bir açıklama yapmıyorlar.

Rensselaer Politeknik Enstitüsü ve NASA Glenn Araştırma Merkezi’nden bilim adamlarından oluşan araştırma ekibi, Physical Review Letters’in son sayısında şaşırtıcı gözlemleriyle ilgili bir bildiri yayımladılar.

Mikrogravitenin, uzay araçlarının bileşenlerini soğutmak için kullanılan cihazlarda beklen-meyen davranışlara neden olması ilk kez gözlenmemektedir; 2015 yılında, bir çok araştırmacı, ISS üzerinde yapılan deneyler sırasında, doğrudan ve dolaylı olarak bu fenomeni gözlemlemişti.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-03-unusual-fluid-behavior-microgravity.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here