*

Güncel Bilim: Genetik

**

Büyüme hormonu reseptör geninin mutasyonu erkeklerde ömrünün uzamasına neden oluyor.

***

ABD, Fransa ve İsrail’deki araştırmacılardan oluşan bir ekip, büyüme hormonu reseptör genlerinden birisindeki mutasyonun bazı erkeklerin daha uzun yaşamasına neden olduğunu buldu.

Science Access’ten açık erişim yayınlanan makalede, birkaç farklı erkek grubunu ve büyüme hormonu reseptörü ekson 3’lü delesyonu olanlar için buldukları farklılıklar özetlenmektedir.

Büyüme hormonları, hücre yüzeyel olarak bağlanan moleküllerdir; bu bağlanmanın gerçekleştiği büyüme hormonu reseptörleri, hücrenin büyümesini hızlandırmasını veya bazı durumlarda büyüme faktörleri olarak bilinen molekülleri serbest bırakılmasına neden olan aracı yapılardır.

Önceki araştırmalar bazı insanlar için büyüme hormonu reseptörlerinin gelişimini engelleyen bir genetik mutasyonun bulunduğunu göstermişti. Bu insanlar büyüme hormon reseptörlere sahipler ancak reseptörler bilinenden farklı bir yapı gösterir. Yeni araştırma, büyüme hormonu reseptörleri ile ilgili görülen ekson 3’teki mutasyon silinmelerine baktılar ve bu mutasyonu taşıyan erkeklerin ortalama on yıl daha uzun yaşama eğilimi gösterdiklerini buldu.

Ekip ilk olarak 60 yaş üstü Aşkenaz Yahudileri’nden bir gruba (567 kişi) ve çocuklarına baktı. Mutasyonun, 100 yaşın üzerinde test edilen erkeklerin yüzde 12’sinde bulunmaktaydı; 70 yaş üstü erkeklerde ise üç kat daha yüksekti. Mutasyonu taşıyan erkekler ortalamadan 10 yıl daha uzun yaşamaktadır. Kadınlar için yapılan incelemelerde ise hiçbir fark bulamadılar. Ekip, elde ettikleri bulguları diğer gruplar ile de karşılaştırdı.

Araştırmacılar, tüm gruplar için neredeyse aynı sonuçları bulduklarını bildirmektedir. Bu faktör şimdilik genel sürece dahil olan birçok etkenden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak, sonuçları doğrulamak için daha fazla çalışmanın ve daha büyük gruplarla yapılması gerektiğini gösterdiğini de belirtilmektedir. Diğer araştırmalarında desteklemesi durumunda ve daha ileri aşamalarda, mutasyonu taklit ederek erkekler için ömür uzatmanın mümkün olabileceği bildirilmektedir.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-06-mutation-growth-hormone-receptor-gene.html

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here