*

Güncel Bilim: Balıklar

**

Ustura keskinliğinde mercanları yiyebilmek için özel dudaklar geliştiren balık türü.

***

Mercanlar bir hayvanın yemek isteyeceği her şeyden daha sert yapılıdır. Az miktardaki yumuşak dokuları özel biçimde keskinleşmiş bir iskelete sistemi ve zehirli hücreler tarafından korunmaktadır. Resif sistemlerinde yaşayan 6.000’den fazla balık türünden neden sadece 128 tanesinin mercanla beslendiği daha önce tam olarak açıklanamamıştır. Current Biology 5 Haziran tarihli sayısında mercan ile beslenebilen en az bir türün bu işi nasıl yaptığının keşfedildiği bildiriliyor.

Kendiliğinden yağlanan keskin dudaklar mercan etini yiyebilmeyi mümkün kılmaktadır.

Avustralya’daki James Cook Üniversitesi’nden David Bellwood “Dudakların solungaçlara benzediğini ancak mukus kaplı olduklarını” söylemektedir.

Araştırmacılar mukusun, yeme işlemini kolaylaştırdığı gibi mercanların zehirli ve yakıcı hücreleri olan nematosistlerinden korunmayı da sağladığını ileri sürmektedirler.

Araştırmanın baş yazarı Víctor Huertas, mercan yeme sürecinde yaşanan problemleri belirlediklerini söylemektedir.  Labropsis australis türünün özel biçimde yapılanmış dudaklarını görüntüleyebilmek için yüksek çözünürlüklü taramalı elektron mikroskobu kullanıldı.

Bu görüntüler, mercanlar üzerinde beslenen balık türünün belirgin dudak farklarını ortaya çıkardı. Bu balıkların mercanlar yemeyen türlerinde dudaklar ince ve pürüzsüzdür, dişleri çıkıntılıdır. Buna karşılık, mercan yiyebilen türklerde etli ve ağız kapanınca tüm dişleri kaplayarak bir tüp oluşturan dudaklar vardır.

Mercan yiyen bu balık türünün dudakları çok bol miktarda sümüksü sıvı salgılayabilen mukus bezlerine sahiptir. Beslenme sürecini kayıt altına alan video görüntülerinin yavaşlatılarak izlenmesi sonucu bu özel dudak yapısının önemli miktarda emiş oluşturduğu ve mercan yeme sürecine katkı sağladığı belirlendi.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-06-specialized-lips-fish-dine-razor-sharp.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here