*

Güncel Bilim: Gizem

**

Bilim adamlarını peri çemberleri ile imtihanı

***

Indianapolis’te bulunan Purdue Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada, doğanın gizemlerinden birine yeni bakışlar getirdi.

Milyonlarcası numaralandırılmış bulunan peri çemberleri, Angola’dan Güney Afrika’ya uzanan sahil kesimlerinde yer almaktadır.

Nasıl oluştukları uzun zamandır araştırılan bu yapılar 12 ayak ile 114 metre arasında değişen etrafı çimler ile çevrili çıplak alanlardır.

IUPUI araştırmacısı Lixin Wang, dünya su döngüsü ile  vejetasyon modellerinin oluşum, yapısı ve büyümesi ile bunların biri birileri ile olan etkileşimleri üzerine yapılan analizlerin suya, sınırlı ekosistemlerin dinamiklerini belirleme konusundaki önemine işaret ettiğini belirtmektedir.

Bilim adamları Namib Çölü’ndeki ‘peri çemberlerindeki eko-hidrolojik etkileşimler’ başlıklı bir makalede yeni bulgular yayımladılar.

Elde edilen sonuçlar, peri çemberlerinin oluşumunun kendi kendini ürettiği yönünde bir kanaat (hipotez) oluşturmaktadır. Kendi kendini düzenleme görüşü, çember biçimli bitki örtüsünün, kıt su için rekabet nedeniyle ortaya çıktığı biçiminde açıklanabilir. Çıplak alanların daha fazla yağış drene ettiği ve dairenin kenarlarındaki çimlerin erişebileceği su rezervuarları gibi işlev gördüğüne inanılmaktadır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-03-fairy-circles-namibia.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here