*

Güncel Bilim: Atıklar

**

PlastX projesi ile plastik kirliliğinin azaltılması hedeflenmektedir.

***

Plastikler hayatımızı kolaylaştıran hemen her şeyde bulunur – bilgisayarlar, araba ve tabii ki ambalajlama. Bununla birlikte, kimyasal olarak istikrarlı olduğu ve çoğu kez rastgele bir şekilde atıldığı için okyanuslarda giderek daha fazla plastik çöp olarak toplanmaktadır. Plastikten ve olası alternatiflerden gelen riskleri keşfetmek için için Max Planck Enstitüsünden bir ekip PlastX projesini başlattılar.

Plastik torba atık yönetimi endüstrisinin ampulüdür. Işıktan daha fazla ısı üreten ışık kaynaklarının yasaklanması gibi, 2018’de yürürlüğe giren AB çapındaki plastik torba yasağı, aynı zamanda geniş halk kitlelerini de ilgilendirmektedir – herkesin sempati ile yaklaştığını ise söyleyemeyiz. Her iki vakada da, bir sorun hakkında farkındalık yaratmak hedeflenmektedir. Her iki yasağın ortak olduğu bir diğer şey ise önceden hesaplanamayan tepkilerdir.

Enerji tasarruflu ampuller, Avrupa’daki CO2 emisyonlarını iklimsel olarak kabul edilebilir bir düzeye düşürmek için yalnızca küçük bir katkıda bulunmaktadır. Floresanların içerdiği ağır metaller, normal evsel atıkları bir toksin kaynağı haline getirebilir. Avrupa’da plastik poşetlerin yasaklanması, muhtemelen dünya okyanuslarına pompalanacak plastik üretiminin azalmasına neden olmayacaktır. Mainz’teki Max Planck Polimer Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Grubu Lideri Frederik Wurm, “Her şeyden önce, gelişmekte olan ülkelerde dönüşüm eksikliği nedeniyle plastik genellikle çevreye bırakılmaktadır” diyor.

PlastX projesi, çevre kirliliğini plastik yoluyla azaltmayı amaçlıyor

Plastiklerin çöp kutusu yerine çevreye atıldığında ortaya çıkan riski araştırmak için Frederik Wurm liderliğindeki kimyager ekibi, Frankfurt’ta Goethe Üniversitesi’nden sosyal bilimciler ve Sosyal-Ekolojik Enstitü ile PlastX projesinde çalışıyorlar.

PlastX projesinde çalışan araştırmacılar kısa sürede çözmeye çalıştıkları sorunların karmaşıklığı ve doğrudan çözümlerin mümkün olamayacağının farkına varmış durumdalar. Plastik dayanıklı olması ve uygun bir şekilde atılmadığı sürece çevrede büyük bir miktarda birikebilmesi nedeniyle başlı başına bir tehtid olarak kabul edilmektedir. Gürcistan’da yapılan bir araştırma ki ABD kökenli bir başka araştırma da bu yönde sonuçlar elde etmiştir; yıllık plastik atığı hacminin 4.8 ila 12.7 milyon ton düzeylerinde arttığını göstermektedir..

Frederik Wurm “Plastiklerin özellikle mikro parçacıklar düzeyine indiğinde hayvanlar ve insanlar için ne derece tehlikeli olduğu henüz belli değil” diyor. Örneğin, plastik atıkların vücut tarafından emilen nanopartiküller üretilip üretilmediğini henüz bilmiyoruz. ” Zararlı maddelerin plastik parçacıklar vasıtasıyla hayvan veya insan organizmalarına girip girmediği konusunda da belirsizlik var.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-plasticsnot-simply-garbage.html?utm_source=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here