*

güncelbilim: Algoritma, pnömoni teşhisinde radyologlara göre daha başarılı.

**

Stanford araştırmacıları göğüs radyografisini değerlendiren derin öğrenme algoritması geliştirdiler.

***

Stanford araştırmacıları, göğüs röntgen görüntülerini temel alan bir algoritma geliştirdi. Algoritma, 14 tıbbi durumu teşhis edebiliyor ve pnömoniyi uzman radyologlardan daha iyi teşhis edebiliyor.

CheXNet adı verilen algoritma ile ilgili bir yazı 14 Kasım’da açık erişimli, bilimsel önizleme web sitesi arXiv’de yayınlandı.

“Zatürre gibi patolojileri teşhis etmek için X-ray görüntülerini yorumlamak çok zordur ve radyologlar teşhislerinde bir çok farklılıklar olabilir” diyen Stanford Makine Öğrenme Grubu’ndaki yüksek lisans öğrencisi Pranav Rajpurkar ve makalenin eş yazarı. “Yüz binlerce göğüs radyografisi tanılarından ders çıkarabilen ve doğru teşhis koyabilecek makine öğrenme algoritmaları geliştirmekle ilgileniyoruz” demektedir.

Çalışma, 26 Şubat tarihinde Ulusal Sağlık Enstitüleri Klinik Merkezi tarafından yayınlanan genel bir veri kümesini kullanıyor. Bu veri kümesi, mümkün olan en fazla patolojiyle etiketlenen frontal-görünümlü göğüs radyografilerini içermektedir. Paydaşları bu çalışmayı ilerletmeye teşvik etmek üzere tasarlanan 14 patolojiden bir kısmını teşhis edebilecek bir algoritma ile birlikte yayımlanmıştır. Bu materyalleri gördükleri anda, Makine Eğitim Grubu başkanlığındaki bir grup, bir sonraki projelerinin bu olduğunu biliyordu.

Araştırmacılar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre her yıl 1 milyon Amerikalıyı hastaneye getiren bu hastalığa odaklanmayı seçtiklerini belirttiler. Bu arada Makine Öğrenme Grubu ekibi, patolojileri otomatik olarak teşhis edebilecek bir algoritma geliştirmeye başlamıştır.

Bir hafta içinde araştırmacılar, öncekilerden daha doğru şekilde etiketlenmiş 10 patalojiyi teşhis eden bir algoritmaya sahiptiler. Bir aydan daha uzun sürede, algoritma 14 tanımlama görevinin tamamında standartları aşabilir duruma geld.i Bu kısa sürede CheXNet, pnömoni teşhis konusunda dört Stanford radyologundan da daha iyi performans gösterecek düzeye gelmiştir.

Pnömoni nedir?

Pnömoni bir veya her iki akciğerde ortaya çıkan enfeksiyondur. Buna bakteri, virüs veya mantar neden olabilir. Bakteriyel pnömoni erişkinlerde en sık görülen tiptir.
Pnömoni, akciğerlerinizdeki alveoller olarak adlandırılan hava keselerinde iltihaba neden olur. Alveoller sıvı veya sümükle dolar ve nefes almak zorlaşır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-algorithm-pneumonia-radiologists.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here