*

Güncel Bilim: Antik Malzeme

**

Antik beton üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar Roma reçetesi ile beton üretmeyi sağlayabilir.

***

Modern beton yapılar deniz etkisine ancak onlarca yıl dayanabilirken, 2.000 yıllık Roma iskeleleri ve mendirekleri ilk yapıldığı zamanlardan daha güçlü biçimde günümüze kadar kalmıştır.

Utah Üniversitesi jeologu Marie Jackson, Roma betonunun mineralleri ve mikro ölçekli yapılarını volkanik kayalara uygulanan yöntemler ile incelemektedir. O ve meslektaşları, beton içerisindeki deniz suyunun, ilave sağlamlık sağlayan mineral yapıların büyümesine neden olduğunu buldular. Elde edilen sonuçlar American Mineralogist.‘de yayınlandı.

Roma betonu ve Portland çimento

Romalılar harç oluşturmak için volkanik kül, kireç ve deniz suyunu karıştırarak beton yapımı için kullanmışlar. Bu harç volkanik kaya parçalarından meydana gelen, beton “agrega” sını birleştirmek için kullanılmış. Kül, su ve sönmemiş kireç kombinasyonu, Napoli Körfezi’ndeki Pozzuoli kentinin adını verdiği puzolanik bir reaksiyon meydana getirmektedir. Bu karışımın, bölgede yaygın olarak görülen ve tüf denilen ve doğal olarak çimentolanmış volkanik kül birikintilerinden düşünmüş olabilir.

Bu beton, Roma’daki Pantheon başta olmak üzere birçok mimari yapıda kullanılmıştır. Büyük deniz yapıları, açık deniz limanlarını korurken, gemi ve ambarlar için geniş korunaklar görevini üstlendi.

Modern Portland çimento betonunda da kaya agregası kullanılmaktadır, ancak önemli bir fark vardır: kum ve çakıl parçacıkları inert olarak tasarlanmıştır. Çimento macunu ile olan herhangi bir reaksiyon, betonun genleşmesine ve çatlamasına neden olan jel oluşturabilir.

Bu mikroskopik görüntü, volkanik kül, kireç ve deniz suyu karışımı oluşturduğu topaklı kalsiyum-alüminyum-silikat-hidrat (CASH) bağlayıcı malzemeyi göstermektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-07-ancient-concrete-romans.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here