*

Sapiens Nasıl Üstünlük Kurdu?

**

Genlerin evrimsel yarışı üzerinden yürütülen araştırmalar, modern insanın nasıl üstünlük sağladığı probleminin çözümüne yardımcı olabilir.

***

Bazı genlerin insan versiyonları beyin ve testislerde Neandertal versiyonlarına göre daha etkili.

Sanal bir model üzerinden gerçekleştirilen veri analizleri ile genlerin İnsan ve Neandertal versiyonları karşılaştırıldı.

Bazı genlerin insan versiyonları, beyindeki bazı bölgelerde Neandertal versiyonlarından daha aktiftir.

Beynin yan ve arka görüntüleri, NTRK2 adlı bir genin Neandertal versiyonunun aktivite dü-zeylerinin , serebellumda (alt sırtta mavi bölge) diğer bölgelerden daha düşük olduğunu göstermektedir.

Yeni bir araştırmaya göre, insanlar ve neandertaller hala bir evrim yarışı içerisindeler.

Washington Üniversitesi’nden Genetikçi Joshua Akey ve arkadaşları, insan ve Neandertal versiyonları olan 700’den fazla genin gen aktivitesini inceledi.

23 Şubat tarihli Cell dergisinde yayımlanan sonuçlara göre özellikle beyin ve testislerde bazı genlerin insan sürümleri Neandertal sürümlere göre daha aktif. Diğer dokularda ise bazı Neandertal gen versiyonları, insan muadillerinden daha aktif olarak görünmektedir.

Zannedilenin aksine Neandertal genler her durumda geri planda kalmamaktadır. Araştır-macılar, özellikle, TLR1 adı verilen bağışıklık geninin Neandertal versiyonunun insan versi-yonundan daha aktif olduğunu keşfetmişlerdi.

 

Kaynak Tarihi/KAYNAK

23 Şubat 2017

https://www.sciencenews.org/article/human-genes-often-best-neandertal-ones-brain-testes?tgt=nr

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here