*

Güncel Bilim: Yeni Malzeme

**

Japon bilim adamları, potansiyel bir malzeme olarak odun hamurunun rolü üzerinde yoğunlaşıyorlar.

***

BBC News ” Japonya’daki araştırmacıların on yıl içinde araçlarda çelik parçaların yerini alabilecek güçlü bir malzeme elde etmek için çalıştıklarını” duyurdu.

ABD Enerji Bakanlığı, “Bir aracın ağırlığının yalnızca yüzde 10 azaltılması, yakıt ekonomisini yüzde 6 ila 8 oranında iyileştirebilir” açıklamasını yaptı.

Kyoto Üniversitesi araştırmacıları ahşap hamurundan yola çıkarak çelikle daha hafif bir malzeme elde edebilmek için çalışıyorlar. Araştırma ekibi, yeni malzemenin otomobil parçalarında çeliğin yerini alabileceğini belirtti. Araştırmanın yürütücülerinden Hiroyuki Yano, bu malzemenin kapı panelleri, çamurluklar ve araba kaputları yapmak için kullanılabileceğini söylemektedir.

Reuters ise özellikle, “ahşap hamurdan yapılmış bir materyalin ağırlığı, metallerin sadece beşte biri ağırlığa ve beş kat daha güçlü olabilir” demektedir.

Bunu nasıl yapıyorlar?

Ekip kimyasal olarak milyonlarca selüloz nanofiberi (CNF) oluşan odun hamurunu işleyerek bu CNF’leri plastik içine dağıtmaktadır.

(CNFler, mürekkepten şeffaf görüntülere kadar, ürünlerde kullanılır.)

Kompozit malzeme bu CNF’nin plastiklerle karışımının bir ürünüdür.

Araştırmacılar, otomobil parça tedarikçileri ile birlikte üniversitenin, selüloz nanofiber esaslı parçaları kullanarak bir prototip otomobil geliştirdiğini açıkladılar; “Magnezyum ve karbon fiber gibi yeni malzemeler ile bazı araç bileşenlerin ağırlığını yüzde 75 oranında azaltma potansiyeline sahiptir olduğu bildiriliyor.

Ayrıca araştırmacılar, üreticileri tarafından elektrikli modellerin hafifletmeye çalıştığına dikkat çekti; tek bir şarjla daha fazla seyahat etmek için hafiflik başta gelen özelliktir.

KAYNAK

https://techxplore.com/news/2017-10-explore-vehicle-cellulose-nanofiber-based.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here