*

Güncel Bilim: Kadınlar yüksek derecede stresli sınavlar ile baş etmede erkeklere oranla daha başarısızlar.

**

ABD menşeli yeni bir araştırma, bilimde kariyer yapmak isteyen kadınların, erkek arkadaşlarından daha sık biçimde bu hedeflerinden vazgeçmek durumunda kaldıklarını gösteriyor.

***

Bir çok kadın bilim kariyerine azalan ilgilerine sebep olarak düşük notlar ve büyük ölçekli sınavları işaret etmektedir.

Öğrenciler üzerinde yapılan yeni bir inceleme, kadınların genel olarak yüksek bahisli sınavlarda erkeklerden daha kötü performans gösterdiğini, ancak laboratuar çalışmaları ve yazılı ödevler gibi diğer değerlendirmeler türlerinden daha başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma aynı zamanda, sınav kaygısının, kadınlar üzerinde erkeklerden daha yüksek derecede etkili olduğunu gösteriyor.

Stanford Graduate School of Education’da doktora öğrencisi olan ve araştırmanın yazarlarından Shima Salehi “Bulgular çok çarpıcı” demektedir. ” Test kaygısının kadınların performansı üzerinde daha güçlü etkiye sahip olmasından dolayı, bu tür sınavlarda kadınların dezavantajlı olduğunu tespit ettik .”

Minnesota Üniversitesi tarafından gerçekleştirİlen bu çalışma, 19 Ekim tarihli PLOS ONE’de yayınlandı.

Araştırmacılar, 2016 sonbaharında biyolojiye giriş dersi için 1,562 öğrenci hakkında veri topladılar. (Bu öğrencilerin çoğunluğu kadınlardı.) Sınav puanlarını ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesiyle ilgili öğrenci performansları analiz edildi; laboratuvar etkinlikleri, tartışma bölümleri, yazılı ödevler ve düşük etkili kısa sınavlar da değerlendirildi.

Araştırmacılar, kız öğrencilerin biyoloji dersi sınavlarında erkeklere kıyasla, ortalama olarak daha düşük performans gösterdiğini tespit ettiler. Bununla birlikte, bütünsel bir değerlendirme de kadınlar erkeklere oranla daha başarılıdır – araştırmacıların bulgusu, yüksek basınç testlerin öğrencilerin başarısını yeterince yakalayamayacağı doğrultusundadır.

Ayrıca öğrencilerin merkezi sınavlarda ortaya koyduğu performans profesyonellerinin ihtiyaç duyduğu becerileri kazanma konusunda iyi bir garanti sağlamadığını göstermektedir. Psikolojik etkiler kadınların sınavlarda en iyi performansı sergileyebilmelerini engelliyor ise, öğrenci değerlendirme amacı ile birincil yöntem olarak müracaat edilen sınav sisteminin yeniden düşünmesi gerekmektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-high-stakes-exams-female-students-disadvantage.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here