*

Güncel Bilim: Şeker

**

Sevilen içecek soda beyin için iyi bir seçim olmayabilir.

***

Amerikalılar şekeri sevmektedir. ABD Tarım Bakanlığı’na göre 2016 yılında yaklaşık 11 milyon ton şeker tüketilmiştir, bu miktarın çoğu da spor içecekleri ve soda gibi şekerle tatlandırılmış içecekler şeklinde tüketildi.

Yeni araştırmalar aşırı şekerin, özellikle de şekerli içeceklerdeki fruktozun beyninize zarar verebileceğini gösteriyor.

Ulusal bir veri tabanı olan (FHS) verilerini de kullanan araştırmacılar, daha sık şekerli içecek içen kişilerin, beyin hacimlerinde küçülme oluştuğu ve hipokampüsünü (beyin öğrenme ve hafıza için önemli alanlar) önemli ölçüde daha düşük hacimli olduğunu keşfettiler.

Ancak, şekerin tatlı çaydan mı yoksa diyet soda vasıtasıyla mı alındığı önem arz etmektedir: Bir takip çalışması, günlük diyet soda içen insanların inme ve bunama geçirme olasılıklarının neredeyse üç kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, Alzheimer’s & Dementia and Stroke dergilerinde ayrı ayrı olarak bulunan bu bulguların alışılmış neden-sonuç yargıları biçiminde düzenlenmemiş olduğu ancak korelasyon gösterdiklerini belirtiyor. Araştırmacılar aşırı tüketen diyet soda veya şekerli içeceklerin daha çok araştırması ve beyni bu içeceklerden nasıl zarar gördüğünü ortaya koyan damar hastalıkları veya diyabet gibi nedenlerin ortaya konulması gerektiğini de belirtmektedir.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji profesörü Sudan Seshadri. “Şekerli içeceklerin abartılı yorumlara konu edilmesi için daha fazla veri bulunmadığını ancak yapay tatlandırıcıların da yardımcı olmadığının görüldüğünü söylemektedir.”

Seshadri, “Belki de eski moda su, alışmamız gereken bir şey” demektedir.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-04-soda-bad-brain-diet-worse.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here