*

Güncel Bilim : Hijyen

**

Bilim adamları kendisini steril tutabilen yeni bir tekstil materyali geliştirdi.

***

Bilim adamları hastane kaynaklı ölümcül enfeksiyonlara karşı kendisini dezenfekte eden bir tekstil materyali ile yeni bir silah geliştirdiler.

Bağımsız testler, bakteri seviyelerinin yüzde 90’ın altına düşürebileceğini gösteriyor.

Özel olarak tasarlanmış tekstil, geleneksel alüminyum kapı plakası yerine hastane kapılarında kullanılmak üzere tasarlanmış. Bazı yüzeylere kaplanarak el hijyenini artırmayı amaçlıyor.

Surfaceskins olarak bilinen kendinden dezenfekte materyali Leeds Üniversitesi’nden bir spin firması tarafından geliştirildi ve yedi yıllık araştırma ve geliştirme gelişiminin doruk noktasını oluşturuyor.

Hastane kapıları, yoğun biçimde dokunulmaları nedeniyle hijyende önemli bir zayıf halka olarak kabul edilmektedir.

Elleri kirli olan bir kişinin, çapraz kontaminasyon riski altında olan diğer herkesi tehlikeye sokması için bir kapıdan geçmesi yeterlidir.

Surfaceskins antibakteriyel kapı pedleri, bir sonraki kişinin kapıyı kullanmaya hazır yüzeyi dezenfekte etmek için hafif bir miktar alkol jelini ped üzerine salgılamaktadır.

Üç ayrı tekstil içeren -dokuma tekniği kullanılmamış- bu düşük maliyetli paneller, yedi gün veya bin basmadan sonra değiştirilecek şekilde tasarlanmıştır.

Surfaceskins antibakteriyel kapı pedleri, hastanelerde katı el yıkama kurallarının kalkacağı anlamına gelmemektedir; bunun yerine, temiz ellerin temiz kalmasına yardımcı olarak ekstra bir savunma hattı sağlar. Uzmanlar, Surfaceskins’in el yıkama ve el hijyeninin önemi hakkındaki insanların farkındalığını da artıracağını düşünüyorlar.

Yeni teknolojinin etkililiğine ilişkin bir araştırma Journal of Hospital Infection’da yayınlandı.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-textile-material-germ-free.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here