*

Güncel Bilim: Su

**

Su damlacıklarının nonometrik ölçekli yapılanmaları hakkında yeni bilgilere ulaşıldı.

***

Tabiatta hemen her yerde; havada aerosoller formunda, endüstriyel olarak üretilen ilaçlarda, kayalarda ve petrol sahalarında nanometrik ölçütlerde sıvı su damlacıkları bulunur.

Bu damlaların davranışını anlamak için, hidrofobik ortamlarıyla nasıl etkileşim kurduğunu bilmek gerekmektedir. Bu etkileşim, küçük su damlasını çevreleyen alt-nanometrik bir bölge olan kavisli damla arayüzünde yer almaktadır. Hollanda’da bulunan enstitü AMOLF ile birlikte çalışan EPFL araştırmacıları, damlaların yüzeyindeki moleküllerin beklenenden çok daha fazla sayıda olduğunu keşfettiler.

Bilim dünyası için şaşırtıcı olan sonuçlar Nature Communications’da yayınlandı . Bu keşif atmosferik, biyolojik ve jeolojik süreçlerin daha iyi anlaşılmasına yol açacak niteliktedir.

Damlacıklara benzersiz bir bakış

EPFL’den, Sylvie Roke, bir insan tüyünün kalınlığının binde biri kadar bir damlacık yüzeyini (10 -18 litre hacimli) incelemek için benzersiz bir yöntem geliştirdi . “Yöntem, su damlacıkları ve yağ karışımının ara yüzeylerinin ultra seri lazer impulsları ile incelenmesi” biçiminde açıklanabilir. “Bu ara yüzeyden saçılan lazer fotonlarının toplam frekansı incelenerek arayüzün yapısını belirlenebilmektedir.

En az buz kadar güçlü hidrojen bağları

Yapılan incelemeler sonucu su damlacıklarının yüzeylerinin beklenenden çok daha düzenli olduğu keşfedildi. Süper soğutulmuş buzun yapısı incelendiğinde hidrojen bağı etkileşimlerinin her su molekülünü çevreleyen kararlı bir tetrahedral konfigürasyona yol açtığı bilinmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, oda sıcaklığında ve hatta 50 ° C üzeri sıcaklıklarda bile su damlacıklarının yüzeylerinde bu türden tetrahedral yapılanmalara tesadüf edilmiştir.

Damlacık formu su molekülleri arasındaki etkileşimleri çok daha düzenli hale getirmektedir.Damlacık formu su molekülleri arasındaki etkileşimleri çok daha düzenli hale getirmektedir.

Araştırmacılar bu durumun tuzlu su için de geçerli olup olmadığının ise ayrıca araştırılması gerektiğini bildiriyorlar.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-surprisingly-nanoscale.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here