*

güncelbilim: Nehir ekosistemlerinin sağlıklı kalabilmeleri için taşkınların gerekli olduğu belirlendi.

**

Ürün kaybı, maddi zararlar ya da başka türden tahribatlara neden olsa da taşkın ekosistem geleceği bakımından gerekli.

***

Oregon Devlet Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen  araştırmalar göstermektedir ki; nehir taşkınları evlere ve yollara zarar verebilir, ancak sağlıklı ekosistemler için gereklidir.

Çalışma, nehirlerin doğal akış modelleri üzerindeki değişikliklerin – barajlar, yatak değişikliği ve yağış değişiklikleri – nehir bitki topluluklarına ve nehir ekosistemlerine zarar verdiğini gösteriyor.

OSU Bilim Üniversitesinden Jonathan Tonkin, geçici akış modellerinde küçük çaplı kaymalar bile rakip bitki örtüleri nedeniyle zarar verdiğini söyledi. Ekosistem üzerindeki en ciddi etkiler döngüsel su baskınları denklemden çıkarıldığında ortaya çıkmaktadır.

Tonkin, “Selleri, insan altyapılarına verdikleri zararlar nedeniyle zararlı güçler olarak düşünüyoruz” demektedir. Fakat sel, nehirlerdeki ve çevresinde yaşayan organizmalar ve yaşam ortamları için faydalıdır. “

Bulgular bugün Nature Ecology and Evolution da yayınlandı.

Araştırmacılar, çeşitli olası akış senaryolarının büyük nehirler boyunca nehir kenarındaki ormanların çeşitliliğini ve bütünlüğünü nasıl etkileyebileceğini araştırmak için modeller kullandılar. Dünya çapında akarsuların ortak unsurları olan ağaç ve çalılar incelendi.

Sonuçlar, sel ve kuraklık döngülerindeki ufak değişiklikler bile ekolojik ağlar üzerinde rekabet eden bitki modelleri üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini ve akış rejimi değişimi arttıkça ekolojik etkileşimlerin azaldığını göstermektedir.

Çalışma sonuçları, barajlar nedeniyle ortaya çıkan düzenli nehir akışının, kıyıdaş topluluklara kuraklık kadar zararlı olabileceğini de göstermektedir.

Tonkin, “Bu ilişkiler biyoçeşitliliğin korunmasında temel bir rol oynuyor” dedi.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-healthy-river-ecosystems.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here