*

Güncel Bilim: Yeni Renkli görüş

**

Çift filtreler insanların tetrakromatik görmeyi mümkün kılıyor.

***

Wisconsin Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı ekibi, kullanıcılarına tetrakromatik görme imkânı sağlayan gözlük geliştirdiler.

İnsanlar renkleri algılayabilmek için gözün arkasında üç tip koni hücresine sahiptirler . Bazıları maviye, bazıları yeşil, bazıları kırmızıya tepki gösterir. Konikler, gelen ışığın dalga boyundaki farka cevap vererek farklı renklerin algılanabilmesini sağlamaktadırlar. Bu tür görüş trikromatik olarak bilinir. Bu yeni çabayla, araştırmacılar, beynin dördüncü bir türü gibi sanki iki tür filtreli gözlük takarak kandırılmanın bir yolunu buldu . Sonuç tetrakromatik görüntüdür.

Gözlükleri oluşturmak için, araştırmacılar her göz için birer tane olmak üzere iki tür filtreyi modifiye ettiler. Filtreler, mavi ışık tayfının bazı kısımlarını çıkarır. Ancak filtrelerin her biri farklı bir tayf bölgesini de kaldırır. Filtreler bir çerçeveye takılmak suretiyle normal gözlük gibi kullanıldığında, kullanıcı normalde göremediği metamerler olan renkleri görebilir. Bir bakıma, renk körlüğü olan insanlarla olanın tam tersi bir durumdur. Renk körlerinde daha fazla ışık bilgisi olmasına rağmen, mavi ve kırmızıyı aynı şekilde görebilirler. Renk körü görüşüne spektrum tanımlama, zaten orada olan daha fazla rengi görmek için olanak tanır. Yeni kombine filtre sistemi ile bir kişi, mor olarak görülen renk içerisinde gizli kalan metamerleri görmeyi mümkün kılmaktadır.

Ekip, gözlüklerini oluşturmak için kullanılan fikrin, normal üç renk yerine altı temel renk türünü görme olanağı sağlayan gözlükler yapmak için kullanılmasının mümkün olabileceğini belirtiyor. . Bu amaçla çalışmalarına yeşil renkle başlamak istiyorlar. Ekip bu tip gözlükler ile, sahte paraları tespit etmek veya örneğin ormanda kamufle olmuş askerleri görmek için kullanılmasının mümkün olduğunu söylüyor.

KAYNAK

https://techxplore.com/news/2017-03-filters-tetrachromatic-vision-humans.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here