*

TRAPPIST-1

**

TRAPPIST-1: DÜNYA’YA EN ÇOK BENZEYEN GEZEGENSEL SİSTEM

***

TRAPPIST-1, Güneş Sistemi’nden 39 ışık yılı(12 parsek) uzaklıkta, Kova Takımyıldızı yakı-nında bulunan bir “gezegensel sistem”dir.

Güneş’ten 12 kat küçük ve Jüpiter’den sadece biraz büyük bir yıldızın yörüngesinde en az yedi gezegen var.

İlk keşfi “TRANSPIST” (the TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope) teleskopu ile yapıldı.

TRAPPIST-1 sistemindeki tüm gezegenler transit geçiş yaparlar, yani yıldızların önünden ge-çerler.

TRAPPIST-1 Gezegenleri de transit geçişleri sırasında oluşan düzenli ve tekrarlanan gölge-lerden keşfedildi.

Şekilde bir transit geçişin nasıl gerçekleştiği gösterilmektedir. Bu geçiş sırasında; gezegenin oluşturduğu gölge, bu gölgenin süresi ve gezegen atmosferinden yansıyan ışınlar bize geze-gen hakkında bilgi vermektedir. Yukarıda da ifade edildiği üzere bu bilgiler; hacim, kütle, yo-ğunluk ve gezegenin kimyasal içeriği gibi çok kritik noktaları aydınlığa kavuşturur.

Mevcut verilere göre TRAPPIST-1 Gezegenleri için şunlar söylenebilir: – Atmosferlerinin içer-diği helyum ve hidrojen gazları oranı, yüzeyleri kayalık olan gezengen kompozisyonları ile tutarlıdır. – Çapları ve kütleleri Dünya’ya benzemektedir. – Gezegenlerin çapları ve güneşle-rinden uzaklıkları, üzerlerinde su olabileceğine işaret ediyor.
Yaşam barındırma ihtimali çok yüksek olan bu gezegenler için NASA gözlem faaliyetlerini artıracak. 2018 yılında fırlatılacak olan teleskoplar sayesinde bu gezegenler hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olacağız. “Uzayda yaşam” teorisinin ete kemiğe bürünmesi çok yakın bir zamanda gerçekleşebilir.

Kaynakça

1.http://www.trappist.one/#about 2) 2.https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Planetary_transit.svg/2000pxPlanetary_transit.svg.png 3) https://en.wikipedia.org/wiki/TRAPPIST-3.1#/media/File:PIA21422_-_TRAPPIST1_Planet_Lineup,_Figure_1.jpg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here