*

Güncel Bilim : Troll

**

Siz de olabilirsiniz: Troll doğulmaz, sonradan olunur.

***

Uygun biçimde gizlenen, ancak tartışma gruplarında yıkıcı mesajlar veren sinir bozucu insanlar!

Troller ırkçı, cinsiyetçi ya da siyasi açıdan tartışmalı mesajlar atan dikkati dağıtmaya matuf konu dışı paylaşımları araştıran bir mitolojik yaratık değil. Bu terim hiddetli bir dil kullanan, diğer posterleri sabote etme amacı taşıyan genelde çirkin, deforme olmuş bir canavar görüntüsünü canlandıran paylaşımlar için kullanılmaya başlandı.

Troller’in doğal olarak kötü insanlar ancak Cornell’in araştırmasına göre, bir kimseyi troll yapan şey, kötü atmosferler ve diğer troller tarafından sergilenen kötü örneklerdir.

İletişim bilimleri uzmanları “Önceki çalışmalar trol davranışının bir vokal veya anti-sosyal azınlık davranışı ile sınırlı olduğunun düşünüldüğünü gösteriyorsa da, sıradan insanlar dahi bazı koşullar altında troller gibi davranıyor” demektedir. Bir grup bilim insanı bu durumu çevrim içi bir deney ile ortaya koydular.

Araştırma, 25 Şubat – 1 Mart tarihleri ​​arasında Oregon Portland’da gerçekleştirildi. Sonuçlar ise 20. ACM Konferansı’nda En İyi Makale Ödülünü aldı. Ekip, Cristian Danescu’nun yanı sıra Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimi profesörleri Michael Bernstein ve Jure Leskovec ile doktora öğrencisi Justin Cheng ‘i de içeriyordu.

Trolling’in olası nedenlerini ortaya çıkarmak için, araştırmacılar bir çevrimiçi deney kurguladı. Bir saatlik ücret karşılığında çevrimiçi görev yapmak üzere iş duyurusu yapıldı,  İnsanlar güncel olaylarla ilgili bir tartışma grubuna katılmaya davet edildiler.

Katılımcılara önce mantık, matematik ve kelime problemlerinden oluşan bir quiz verildi, daha sonra bir haber öğesi gösterildi ve yorumda bulunmaya davet edildi.

Pozitif ve negatif duygunun etkilerini karşılaştırmak için bazı katılımcılara daha önce yapılan quiz sırasında kötü bir performans sergiledikleri söylendi. Diğer trollerle maruz kalmanın etkilerini karşılaştırmak için, bazıları zaten CNN.com’daki yorumlardan kopyalanan gerçek troll yayınlarıyla tohumlanmış tartışmalara yönlendirildi. Deney, olumsuz havanın ve kötü örneklerin saldırganlaşmaya neden olduğunu göstermektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-internet-trolls-born.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here