*

güncelbilim: Veganlık geleceğimiz olabilir.

**

Daha az et yiyip, gıda israf etmeyi bırakmamız durumunda organik tarım dünyayı besleyebilir.

***

Yeni bir araştırma, gıda atıklarını azaltarak ve hayvancılık için bu kadar çok ekili alanı kullanmayı bırakarak, tarımın küresel ölçekte organik hale getirilebileceğini ortaya koymaktadır.

Nature Communications dergisinde yayınlanan analiz, artan insan nüfusunu daha sürdürülebilir bir şekilde beslemek için aynı anda birkaç strateji uygulamak gerektiğini gösteriyor – bu stratejilerin arasında insanların beslenme şekillerini değiştirmeleri de bulunuyor.

Dünya nüfusunun 2050’de 9.8 milyara ulaşması bekleniyor; bu da beslenmek için ekstra 2 milyar ya da daha fazla boğaz anlamına gelmektedir. Bu durum tarımsal üretimin yüzde 50 artırılmasını gerektirecek – beslenme şeklimiz değiştikçe ve et talebinin artmasıyla daha da büyük bir sorun haline gelmektedir. (Hayvancılık artırmak, büyüyen bitki esaslı gıdalara göre daha büyük bir karbon ve su izi bırakır.) Tüm bunlar, zaten kirlenmiş bir çevreye ek bir risk getirmektedir.

Uzmanlar, yaklaşan gıda güvenliği sorunuyla başa çıkmak için hangisinin daha iyi olacağı konusunda taraf tutmaksızın birkaç strateji öneriyor: Seçenekler arasında, bitki üretiminde verimliliği arttırmak; gıda atıklarının azaltılması; yediğimiz hayvan ürünlerini kesmek; ya da daha çok organik tarıma başvurmak bulunmaktadır.

Çalışmanın yazarları, “Organik tarım, gıda tedarikinin sürdürülebilirliğini iyileştirmek için yapılan somut fakat tartışılması gereken bir öneri” dedi. “Sentetik gübreler ve böcek ilacı kullanmaktan kaçınmak, ürün rotasyonlarını desteklemek ve toprak verimliliği ile kapalı besin döngüsüne odaklanmak gerekiyor” demektedir.

Organik meyvelerin, sebzelerin ve diğer ürünlerin sizin için daha iyi olup olmadığına bakılmaksızın, çevre için daha iyi olabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Organik olarak yetiştirilen ürünler sentetik azotlu gübre kullanamadığından, daha az miktarda azot toprağı asitlendirir, su yollarına girer veya bir sera gazı olarak havaya karışır. Ayrıca, yerel çevreye daha az kimyasal bırakan ve böcek biyoçeşitliliği için daha az risk oluşturan, insan yapımı ilaçların kullanılmadığı anlamına gelir; bu durum, birçok yerel ekosistem için çok önemlidir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-agriculture-world-meat-food.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here