*

Güncel Bilim: Mekanik

**

Tekerlekli valizlerin sallanma sorununa açıklık getiren bir araştırma yapıldı.

***

Universition Paris-Diderot’daki bir araştırmacılar ekibi tekerlekli valizlerin sallanmasının sebebini ortaya çıkardı. The Royal Society A da yayınlanan makalesinde grup, bavulun sallanmasının arkasındaki mekaniği aydınlatarak sorunun üstesinden gelmek için bazı öneriler sunmaktadır.

Bu günlerde seyahat eden çoğu insan, taşımaktan çok çekmeye olanak sağlayan tekerlekli bavul kullanıyor. Bilindiği gibi bavullar zaman zaman çekilirken ileri geri sallanmaya başlar ve bu hareket bazı durumlarda da devrilme ile sonuçlanır. Araştırmacılar, bu probleme neden olan tepkileri azaltacak önlemler geliştirmek zorunda – ancak bu aslında en iyi seçenek değil, laboratuvarda model valizler kullanılarak yapılan deneyler problemin esasında basit fiziksel yasalardan kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Tekerlekli gözlü bavullarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyen araştırmacılar bir koşu bandına bir model bavul yerleştirdiler ve hareket halindeyken izlediler. Tekerleklerden birinin küçük bir engelle karşılaşması halinde, anlık olarak havaya sıçradığını ve tekrar yere indiğini keşfettiler. Bu ikinci hareket, karşı tekerleğin yerden kalkmasına neden olmaktadır ve süreç tekrarlanmaktadır.

Araştırmacılar, bavul ilerledikçe salınım arttığını keşfetti. Salınım elbette devrilme ile sonuçlanmaktadır.

Araştırmacılar, salınımları yavaşlatmanın en iyi yolunun bavulun çekilme hızını arttırmak olduğunu da buldu. Bu durum, bavulun her bir tekerleğin yükselme ve düşme arasında daha az zaman geçirdiği ve salınımların daha da güçlenmesini engellediğini buldular. Bir başka çözüm de bavulun kolu yere doğru indirmektir, ancak her iki çareyi de aynı anda uygulamaya çalışmak atletik bir eylem gibi görünmektedir.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-06-problem-wheeled-suitcases.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here