*

Güncel Bilim: Pisikoloji

**

Araştırmacılar toplumdan yalıtılmışlık duygusu ve yalnızlığın obeziteden daha büyük bir tehtid oluşturduğunu söylüyorlar.

***

Amerikan Psikoloji Birliği’nin 125. Yıl etkinliği nedeniyle sunulan araştırmaya göre yalnızlık ve sosyal izolasyon, halk sağlığı üzerindeki etkileri artmaya devam ederek obeziteden daha büyük bir tehlike oluşturabilir.

Sosyal bağımlılık önde gelen bir insan ihtiyacıdır bu durum kişisel refah ve hayatta kalma için hayati önem taşır. Young Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Holt-Lunstad, “bakım hizmetlerinde sosyal izolasyonun ceza biçimi olarak kullanılmaktadır” diyor.

ABD nüfusunun giderek artan bir kısmı düzenli olarak tecrit görüyor.

AARP’ın Yalnızlık Çalışmasına göre , Amerika Birleşik Devletleri’nde 45 yaş üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık 42,6 milyonunun kronik yalnızlıktan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Buna ek olarak, en son ABD nüfus sayımı verileri nüfusun yarısından fazlasının evli olmadığı ve önceki nüfus sayımlarına göre hane başına düşen çocuk sayısının düştüğünü ortaya koymaktadır.

Holt-Lunstad, “Bu eğilimler, Amerikalıların sosyal olarak daha az bağlı oldukları ve daha fazla yalnızlığa maruz kaldıklarına işaret etmektedir” demektedir.

Holt-Lunstad , sosyal izolasyonun ve yalnızlığın erken ölüm riski üzerindeki etkisini göstermek için iki meta analizden veriler sundu.

Birincisi, 300.000’den fazla katılımcı içeren 148 çalışmadan elde edildi ve sosyal bağlantı sorunlarının yüzde 50 oranında erken ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Başta Kuzey Amerika’dan olmak üzere Avrupa, Asya ve Avustralya’dan 3.4 milyondan fazla kişi üzerinde yapılan 70 araştırmayı içeren ikinci çalışmada, sosyal izolasyonun yalnız başına dahi ölüm oranları üzerinde etkili bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmacılar, bu etkinin obezite gibi bilinen bir risk faktörünün etkisine eşit hatta bundan daha fazla bir etkiye sahip olduğunu keşfetti.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-08-social-isolation-loneliness-greater-threat.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here