*

Güncel Bilim: Görüntü Teknolojileri

**

Güve gözlerinde bulunan nanoyapılardan esinlenen araştırmacılar, yeni bir yansıma önleyici film geliştirdi.

***

En yeni telefon ve tabletlerin bile ekranlarını dışarıda ve parlak güneş ışığında okumakta zorluk çekebilmekteyiz.

Central Florida (creol) Üniversitesi öncülüğündeki  araştırmacılar Optica , derneği dergisinde  yeni geliştirilen bir yansıma önleyici kaplama hakkında bilgiler vermektedir.

Araştırmacılardan Wu, “Akıllı telefonlarda ve tabletlerde esnek yansıma önleyici filmi kullanmak, ekranı dışarıda bakıldığında bile görüntüyü parlak ve keskin hale getirecek” demektedir. Araştırmacılar tarafından verilen bilgilere göre; “Düşük yansıma sergilemenin yanı sıra, doğadan ilham alan filmimiz çizilmeye karşı dayanıklı ve kendini temizleyen, böylece dokunmatik ekranları toza ve parmak izlerinden koruyacak.”

Yeni film, her biri yaklaşık 100 nanometre çapında (insan saçı genişliğinin yaklaşık bir binde biri) küçük çukurlar içeriyor. Kaplama, gelecek yıl en kısa sürede piyasaya çıkması beklenmektedir.

Doğa esin kaynağı

Günümüzün akıllı telefonlarının birçoğu, parlak ortam ışığını algılamak ve daha sonra ekranın parlaklık seviyesini, güçlü yüzey yansımasını yenmek için yeterince artırmak için bir algılayıcı kullanır. Bu tür uyarlanabilir parlaklık kontrolü okunabilirliği artırmaya yardımcı olsa da, pil gücünü de tüketir. Güneş ışığında görünürlük problemini çözmek için diğer yöntemlerin uygulanmasının da zor olduğu kanıtlanmıştır.

Araştırmacılar, ekranda okunabilirliği artırmak için basit bir yaklaşım arayışlarını doğaya yöneldiler. Güvelerin gözleri, güvelerin karanlıkta görmesine ve yırtıcı hayvanlar tarafından görülebilecek göz yansımalarını önlemesine olanak tanıyan antireflektif nanoyapılar deseniyle kaplıdır.

Wu ve ekibi de diğer araştırma grupları gibi güneş ışığının yüzeyden yansımesını azaltmak için güve gibi gözenekli nanoyapılar üzerinde çalışıyor. Aynı tekniğin mobil ekranlarda da kullanılabileceğini düşünülmektedir.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-06-screen-coating-sunlight-lot-easierthe.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here