*

Güncel Bilim: Yapay Fotosentez

**

Güneş ışığı yardımı ile sudan oksijen üreten verimli bir foto-anot tasarlandı.

***

Rice Üniversitesi bilim adamları, suyun hidrojen ve oksijen şeklinde ayrışması için gereken kimyasal enerjiyi üretmek için yarı iletkenlerle işleyen ve güneş enerjisi kullanan etkili, basit bir katalizör oluşturdu.

Rice Üniversitesi kimya profesörü olan Kenton Whitmire, Houston Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla bir araya geldi ve ışık emici bir nano yapı dizisinin yüzeyinde doğrudan aktif bir katalizör tabakasının büyütülmesi yöntemiyle yapay bir fotosentez -Buradaki “fotosentez” sözcüğü biyolojik fotosentez anlamına gelmemektedir- materyali ürettiler.

Bir oksijen üretim katalizörü suyu hidrojen ve oksijen’e ayrılır. Temiz ve yenilenebilir hidrojen kaynağı bulma araştırmalarının da odağında olan teknoloji henüz ticari hale getirilmemiştir.

Araştırmacılar iki farklı kanaldan yürüttükleri geliştirme çalışmaları ile foto kararlılık ve nano yapıların aşınmadan kalabilmeleri problemlerini çözdüler.

Fotoğraf, bir demir, manganez ve fosfor katalizörünün eşit bir kaplaması ile bir dizi titanyum dioksit nanoyapıyı göstermektedir. Rice Üniversitesi’nde ve Houston Üniversitesi’nde bilim insanları tarafından geliştirilen kombinasyon, suni fotosentez için son derece verimli bir foto-anottur.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-03-artificial-photosynthesis.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here