*

Güncel Bilim: Elektronik

**

Araştırmacılar, yazdırılabilir elektronik teknolojisi için dinamik şablonlar geliştiriyor.

***

İllinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, basılabilir elektronik devreler için kullanılabilecek yarı iletken organik malzemeleri üretmek için dinamik reçeteler geliştirdiler. Bu araştırmanın esin kaynağını biyolojik sistemlerdir.  

Yöntem biyomineralizasyona benzer bir süreç ile -kemiklerin ve dişlerin oluşma şekli- işlemektedir. Teknik, geleneksel elektronikler ile karşılaştırıldığında çevre dostudur ve bu da araştırmacılara doğaya yönelme imkanı vermektedir.

Şablonların kullanılması, yeni elektronik özellikler geliştirmek ve mükemmel elektronik yarı iletkenleri yapmak için veya daha iyi elektronik özelliklere ulaşmak amacı ile atomlar arasındaki bağlantıları modüle etmek için kullanılır. Bu şablonlar, yarı iletken malzemelerin atomlarını, tipik olarak silikon veya germanyumun, ihtiyaç duyulan forma düzgün şekilde hizalanmasına yardımcı olur.

Geleneksel metodoloji sadece katı nano-elektronik cihazlar için çalışmaktadır. Esnek elektronik üretmek için ihtiyaç duyulan daha büyük, daha düzensiz organik polimer molekülleri sabit bir şablon etrafında düzenlenemez.

Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir raporda , profesör Ying Diao, lisansüstü öğrencisi Erfan Mohammadi ve yazarlar biyomineralizasyon benzeri tekniklerin nasıl çalıştığını açıklıyor.

Doğada, bazı biyolojik organizmalar, esnek biyolojik polimerleri kullanarak inorganik iyonları hasat eder veya bunları kullanarak mineralize yapılar oluşturur. Benzer şekilde, geliştirilen Diao grubunun şablonları, yarı iletken polimerlerin atomik yapısı etrafında kendilerini yeniden yapılandıran iyonlardan oluşmaktadır. Diao , bu şekilde, büyük polimer moleküllerden yüksek düzeyde düzenlenmiş, şablonlu yapı oluşturabildiğini belirtti.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-07-dynamic-templates-critical-printable-electronics.html

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here