*

Güncel Bilim: Bağırsak bakterileri

**

Bağırsak bakterilerin ne tür gıdalar almamız gerektiği konusunda beyni etkilediğine dair bulgulara ulaşıldı.

***

Sinir Bilimciler, ilk kez, bağırsak bakterilerinin hayvanlarda gıda seçimini kontrol etmek için beyni “yönlendirdiğini” gösterdiler.

Open Access akademi Journal PLOS Biology’de 25 nisan tarihi ile yayımlanan araştırmada hayvanlarda diyet kararını etkileyen iki bakteri türü belirlemiş durumdalar.

Besin maddelerinin ve bağırsak bakterilerinin, sağlığı etkilediği hususunda herhangi bir soru işareti bulunmamaktadır. Örneğin, obezite gibi hastalıklar diyet ve bağırsak bakterilerinin ortak etkisi ile ilişkilidir. Bununla birlikte, mikropların yeme davranışlarını kontrol edebileceği fikri büyük bir kavramsal sıçrama gibi görünmektedir.

Drosophila melanogaster ( meyve sineği ) kullanılarak yapılan deneyler, bilim insanlarının diyet ve mikropların karmaşık etkileşimini ve gıda tercihi üzerindeki etkisini incelemelerine kapı aralamıştır.

Bilim adamları başlangıçta, amino asitlerden yoksun sineklerin üreme hızının azaldığını ve bu türden sineklerin protein açısından zengin yiyecek tercihinin arttığını gösterdiler. Araştırmacı ekibi, tek bir esansiyel amino asitin çıkarılmasının, protein açısından zengin yiyecekler için sineklerin iştahını arttırmak için yeterli olduğunu tespit ettiler.

Bu çalışmaya ilave olarak bilim adamları, vahşi doğadaki meyve sineklerinin cesaretlerinde tespit edilen beş bakteri türünün gıda seçenekleri üzerindeki etkisini test ettiler. Artan protein iştahını ortadan kaldırabilmek için iki özel bakteri kullanılmıştır. Bu türler ile beslenen sineklerden elde edilen sonuçlar bilim adamlarının beklentileri aşacak düzeydedir: Bilim adamları ” Doğru bakteriler kullanıldığında meyve sinekleri olumsuz beslenme durumlarıyla yüzleşebiliyorlar” demektedir.

Makale yazarlarından Patrícia Francisco, ” Meyve sineğinde beş ana bakteri türü bulunmasına rağmen, insanlarda yüzlercesinin bulunduğu biliniyor” demektedir. Buna rağmen insan sağlığı için çok önemli olabilecek faktörler hakkında fikir edinmek için basit hayvan modelleri kullanmanın önemi yadsınamaz.

Bakterilerin iştahı yönlendirmek için beyni nasıl etkilediği konusu ise hipotez düzeyinde görüşler aşamasında bulunuyor. Bu etkileşimin hangi yollar üzerinden gerçekleştiği şimdilik bilinememektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-04-gut-bacteria-brain-animals.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here