*

Güncel Bilim: Yeşil çay bunamaya neden olan zehirlere karşı yumruk kadar etkili.

**

Yeşil çay özütü, nörotoksik zehirlerin oluşumuna neden olan süreçleri bozma konusunda yumruk kadar etkili.

***

Yeşil çay, beyin dokularının desteklenmesi için yaygın bir aracı olarak kabul edilir. Yeşil çay ekstraktlarının antioksidan ve detoks özelikleri, Alzheimer gibi hastalıklarla mücadelede yardımcı olur. Bununla birlikte, bilim adamları, moleküler düzeyde nasıl çalıştıklarını ve daha iyi tedaviler bulmak için nasıl kullanılabileceğini hiçbir zaman tam olarak anlamamışlardır.

McMaster Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, bu mekanizmaların altını çiziyor. Klinik öncesi kanıtlar, EGCG olarak bilinen yeşil çay bileşiğinin, Alzheimer hastalarında bilişsel düşüşe neden olan zehirli birleşmelerin (oligomerler) oluşumunu erken basamaklarda engellediğini ortaya koymaktadır.

“Moleküler düzeyde , EGCG’nin zehirli oligomerleri sarmaladığı ve sağlıklı hücrelerle etkileşime girme yeteneklerini bozduğuna inanıyoruz” diyen Giuseppe Melacini, Kimya ve Kimya Biyolojisi Bölümlerinin yanı sıra Biyokimya ve Biyomedikal Bilimler bölümünün öğretim üyesi ve profesörüdür ve 15 yıldır Alzheimer’le ilgili araştırmalar yapmaktadır.

Nükleer manyetik rezonans (NMR) metodolojisinde on yıllar süren ilerlemelerin sonucu olan ve Amerikan Kimya Topluluğu Dergisi’nin kapak sayfasında yer alan bulgular, yeni tedavilere ve daha fazla ilaç keşfine neden olabilir.

On yıllık araştırmalara rağmen, Alzheimer’in nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır ve tedavi seçenekleri de sınırlıdır. Bazı tahminlere göre, bunayan Kanadalıların sayısının 2031 yılına kadar 937.000’e yükselecek ve bu sayıların şimdiki sayılara oranla yüzde 66 oranında artması bekleniyor.

Melacini; “Hepimiz biliyoruz ki Alzheimer’in semptomlarının kesin tedavileri sağlanamamıştır, bu nedenle erken müdahale en iyi seçenektir” diyor.

Araştırmacılar, EGCG ve benzeri moleküllerin nasıl modifiye edebileceğini ve böylece bir gıda katkı maddesi olarak etkin bir şekilde kullanılabileceği problemini çözmeyi umuyor. EGCG, oda sıcaklığında dengesizdir ve insan vücuduna, özellikle beyne ulaştırılması zordur.

Melacini, “Gıda katkı maddeleri önemli bir terapi olarak ortaya çıkabilir” diyor. “Egzersiz ve sağlıklı bir yaşam tarzının yanı sıra sağlıklı yaşlanmanın oranını arttırmak için hayatın başında yararlanılması önemlidir.”

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-10-green-tea-molecular-disrupt-formation.html

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here