*

Güncel Bilim: Elyaf teknolojisi

**

Örümcek ipeği için yeşil bir kimyasal yöntem geliştirildi.

***

Cambridge Üniversitesi’nden bir mimar ve kimyager ekibi, neredeyse tamamen sudan oluşan ve tekstiller, sensörler ve diğer materyaller yapmak için kullanılabilen süper esneme ve güçlü elyaflar tasarladı. Elde edilen lifler toksik değildir ve oda sıcaklığında sentezlenebilmektedir.

Bu yeni yöntem, ilk aşama olarak yalnızca yüksek sentetik örümcek ipeği üretimi amacı ile kullanılmaktadır. Yöntem, yüksek enerji sarfiyatı veya zararlı çözücülerin yaygın kullanımını gerektirmemektedir.  Yeni yaklaşım her türlü sentetik elyafın üretim yöntemlerini önemli ölçüde geliştirebilecek kapasitededir; çünkü diğer sentetik elyaf çeşitleri aynı zamanda yüksek enerjili, toksik yöntemlere bağlıdır.

Sonuçlar ,Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

Örümcek ipeği doğanın en güçlü malzemelerinden biridir. Bilim adamları, çeşitli uygulamalar için bu elyafın özelliklerini taklit etmeye çalışmaktadırlar. Cambridge Mimarlık Bölümü’nden ortak yazar Dr Darshil Shah, “Örümceklerin ipeğinin zarafeti tam olarak yeniden yaratmamız gerekmiyor” demektedir.

Cambridge ekibi tarafından tasarlanan elyaflar,% 98 su olan bir hidrojel adı verilen çorbadan bükülerek elde edilmektedir. Hidrojelin geriye kalan% 2’si, doğal malzemeler olan silika ve selülozdan oluşmaktadır. Farklı bileşenler arasındaki kimyasal etkileşimler, jelden uzun liflerin çekilmesine olanak sağlamaktadır.

ESKİ KÖYE YENİ DÜZEN

Örümcek ipeğinin kısmen taklit edilmesi ve “yeşil kimya” olarak isimlendirilebilecek kimyasal yöntemler ile  sentetik bir elyaf üretilmesi cabası ilk bakışta kimyacıların sıradan etkinliklerinden birisi gibi duruyor ancak bu araştırmayı ilginç hale getiren unsur Önde gelen bir mimarlı fakültesi tarafından desteklenmesi ve izlenmesidir.

Cambridge Mimarlık departmanının doğal malzemeler konusunda ortaya koyduğu çabalar bilimsel araştırmalar konusundaki yeni düzenin habercisi niteliğinde.  

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-07-green-method-artificial-spider-silk.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here