*

Güncel Bilim: Kara Delik

**

Süper büyük kara deliklerin etkileri yıldız oluşumunu sağlıyor.

***

ESO’nun Büyük Teleskobu kullanılarak elde edilen veriler, galaksilerin göbeğinde süper-karanlık kara deliklerden kaynaklanan güçlü etki alanları içinde yıldızların oluştuğunu ortaya koydu.

Bu gözlemler, yıldızların bu türden ortamlarda oluştuğunu gösteren ilk gözlemidir. Bu keşif, ilgili galaksinin özelliklerini ve evrimi anlamak için de yararlı bilgiler vermektedir. Araştırmaya ilişkin sonuçlar Nature dergisinde yayınlandı.

İngiltere merkezli bir Avrupa gökbilimcileri grubu, ESO’nun Şilide kurulu Paranal Gözlem-evi’ndeki Teleskop (VLT) ve ekipmanlarını kullandılar. Dünya’dan 600 milyon ışık yılı uzak-lıktaki galaksi çifti üzerinde çalışan bilim insanları galaksilerden birisinin kalbine yerleşmiş bulunan süper kara deliğin yakınında bulunan yıldızların doğumuna etki ettiğine dair ilk açık kanıtları gösteren gözlemlere ulaştılar.

Bu tür gökadalar, gökadaların aktif merkezlerinden gelen büyük enerji çıkışı tarafından yön-lendirilir. Çoğu galaksinin göbeğinde süper öldürücü kara delikler gizlenir ve çevrelerindeki gazı ısıtarak güçlü, yoğun rüzgarlar halinde galaksiden dışarı atarlar.

Cambridge Üniversitesi’nden ekip lideri Roberto Maiolino, “Gökbilimciler, bu koşulların yıldız oluşumuna neden olduğunu düşünüyorlardı, fakat daha önce kimse bu olayı gözlemleme-mişti” açıklamasını yaptı. Astronom, “Sonuçlarımız heyecan vericidir, çünkü yıldızların bu alanlarda yaratılmış oldukları açıkça görülüyor.” demektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-03-stars-born-supermassive-black-holes.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here