*

Güncel Bilim: Astronomi

**

Tüm yıldızların çiftler halinde doğduğuna dair yeni kanıtlara ulaşıldı.

***

4,5 milyar yıl önce parlayan güneşimiz ikiz olarak mı doğdu?

Bu soruya kesine yakın bir ihtimal ile evet denilebilir. UC Berkeley’den teorik bir fizikçi ve Harvard Üniversitesi’ndeki Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’nden bir radyo astronomu tarafından yapılan yeni bir analize göre, evrendeki diğer güneş benzeri yıldızlarda bu şekilde ortaya çıktılar.

Birçok yıldız güneşimizin en yakın komşusu, Alfa Centauri’de gözlemlenen üçlü sistem de dahil olmak üzere çok çekirdekli bir gelişim öyküsüne sahip. Gökbilimciler yıldızların gelişim evrelerini içeren gözlemleri için uzun zamandır bir açıklama yapmaya çalışıyorlar. İkili ve üçlü yıldız sistemleri bu şekilde mi doğmuştur? Bir yıldız diğerini yakaladı mı? İkili yıldızlar bazen tek yıldız oluşturu mu?

Gökbilimciler, gezegenimizle çarpan ve dinozorların soylarının tükenmesine neden olan bir göktaşının nedeni olarak gördükleri için, Nemesis olarak adlandırılan bir yıldızın güneşimize eşlik edip etmediğini bile araştırdılar.

Yeni iddia, Perseus takımyıldızında yeni oluşan yıldızlarla dolu dev bir bulutu ve güneş benzeri yıldızların doğumunu ancak bir arkadaşıyla birlikte açıklayabilen bir radyo araştırmasına dayanıyor.

Bir UC Berkeley araştırma astronomu olan yazar Steven Stahler, “Evet, muhtemelen bir Nemesis vardı,” demektedir.

“Perseus bulutundaki süreçler için bir dizi istatistiksel model çalıştıran bilim adamları verileri doğrulayan tek modelin başlangıçta bütün yıldızların ikiz çekirdek oluşturduğu bir model olduğunu görmüştür. Bu ikili sistemler daha sonra milyonlarca yıl içinde küçülür veya parçalanırlar. “

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-06-evidence-stars-born-pairs.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here