*

Yoğurt Benzeri Ürün Nedir?

**

Sütün, özel katkılı mayalar ile mayalanması sonucu elde edilen ürünlerdir.

***

Bifiyoğurt Nedir?

Bifidobakterler ve Lactobacillus acidophilus kullanılarak mayalanan yoğurtlar olup “probiyotik yoğurt” adı altında satılmaktadır.

Üretiminde yoğurt mayasının yanı sıra Bifidobakteriler kullanılır.

Diyet ve tedavi edici etkisi kuvvetli olan yoğurt benzeri bir üründür.

Geleneksel yoğurta tercih edilmekte ve ticari ürün tüketimi giderek artmaktadır.

Normal yoğurt üretiminde inkübasyon (fermentasyon) sıcaklığı 42-43oC iken, probiyotik yoğurtlarda insan vücut sıcaklığı olan 37oC’dir.

Probiyotik kültür yoğurtları, aside dirençli olmalar nedeniyle geleneksel yöntem yoğurtlarına göre daha uzun raf ömrüne sahiptirler.

Biyogarde Nedir?

Üretiminde Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus bifidus mayaları kullanılan bir yoğurt çeşididir.

Biyoyoğurt Nedir?

Üretiminde Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus acidophilus kültürleri kullanılmaktadır.

****

Probiyotik Nedir?

Probiyotiklerin çoğu süt kökenli  “bakteri” olarak tanımlanmış, insan sindirim kanalında canlılık özelliğini koruyan ve zararlı özellik taşımayan bir canlı grubundandır.

Probiyotik terimi genellikle laktik asit bakterilerine (sütü mayalayan bakteriler) ithafen kullanılmaktadır.

Probiyotiklerin mide bağırsak ortamında zarar görmeden yaşayabilmeleri yüksek asitli ortamda dirençli olmalarından kaynaklanmaktadır.

Probiyotik mikroorganizmalar safra tuzlarına da dirençlidir.

Probiyotik özellik gösterdiği bilinen tek maya ise Saccharomyces boulardii’dir.

Probiyotik Kapsül Nedir?

Probiyotik kapsül, çeşitli enzim, vitamin ve aroma bileşenleri ile takviye edilmiş,  içerisinde olumlu etkileri olan mikroorganizmaları içeren, diyet destekleyicisi olarak tanımlanmaktadır.

Bu tablet ya da kapsüller, hastalıkların tedavisinde ilaç yerine kesinlikle kullanılamamakta, sadece sağlık destekleyicisi ürünler olarak satılmaktadır.

Dondurarak kurutulmuş bakteri kültürlerinin kapsül ya da tablet haline getirilmesi ile hazırlanmış bu ürünler, karaciğer hastalıkları, kabızlık ve antibiyotik tedavisi sonucu ortaya çıkan ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesinde kullanılmaktadır.

İlaç kullanımına karşı olan ön yargı taşıyan insanlar için özel maya karışımları ile mayalanan süt ürünlerine ilave olarak bir miktar daha maya eklenmesi ile üretilen ürünlerin yanı sıra ekşitilmiş krema, yayıkaltı, yoğurt, süt tozu, dondurulmuş tatlı gibi probiyotik içeren çeşitli süt ürünleri bulunmaktadır.

KAYNAK

Harun KUŞ., 2010. İnsan orjinli probiyotik bakteriler kullanılarak probiyotik ayran üretimi. Y.L. Tez.

http://www.gidamo.org.tr/resimler/ekler/e65972dce68dad4_ek.pdf?dergi=6

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here