*

Güncel Bilim: Kör Balıklar

**

Kör mağara balıklarının yollarını nasıl buldukları sorusunun cevabı kemikleri ile alakalı olabilir.

***

Dokunma duyusu ile yetinerek ve bulduğunuz yiyecekleri süratle tüketmek zorunda olduğunuz bir dünyada yaşadığınızı düşünün.

Meksika’nın Sierra del Abra Tanchipa yağmur ormanlarının kireç taşı mağaraları, tamamen karanlık içinde gizlenmiş derin sarnıçlar içermektedir. Cincinnati Üniversitesi araştırmacıları, yeryüzünün yüzlerce metre altına inen açıklıklarda yaşayan küçük bir balık ( Astyanax mexicanus ) ile ilgili araştırmalar gerçekleştirdi.

“Bu balıklar gerçekten aşırı olarak nitelenebilecek bir ortamı yaşam alanı olarak seçmişlerdir. Onlar yaşamları boyunca karanlığa maruz kaldıkları halde yaşamaya devam etmektedirler” Araştırmanın baş yazarı Amanda Powers, PLOS One dergisi Mayıs sayısında kör balıklar ile ilgili bunları söylemektedir.

“Balıklar metabolizma ve kafatası yapısında değişimler geliştirdiler, duyusal sistemlerini geliştirdiler ve birçok hayvanın yapamadığı bir ortamda hayatta kalabildiler” demektedir.

Meksikalı mağara balıkları tuhaf canlılardır; yalnızca kör değildirler, yetişkinlik dönemine kadar gerileyen ve tamamen kaybolan gözlerle doğarlar. Bir zamanlar gözlü yörüngelerindeki kemikler çöktü. Gözlerin yerinde kalan boş yuvalarda, vücutlarının geri kalanında olduğu gibi gümüş renkli, neredeyse yarı saydam olan yağ depolanır.

Araştırmacılar, bu balıkların yön bulma ve yiyecek bulma yollarını açıklamaya yardımcı olabilecek bir biyolojik değişimi incelediler. Araştırmacılar, kafa taslarının hayat boyunca nasıl değiştiğini anlamak için yavru ve erişkin mağara balıklarını incelediler.

Mağara balıkları, çevredeki derelerde ve nehirlerde bulunan kuzenlerine genetik olarak benzerler. İki türün milyonlarca yıl önce ayrıldıklarına inanılmakla birlikte, kolayca birbirleriyle çiftleştikleri ve verimli yavrular üretebildiği yakın ilişkidedirler.

Yapılan araştırma mağara balıklarının, diğer kuzenleri gibi algısal olarak simetrik özellikleriyle hayatlarını başladığı ancak olgunlaştıklarında, parçalanmış kranial kemikleri görünür şekilde çarpık bir yönde sertleştiğini ortaya çıkardı.

UC araştırmacıları mağara kuşları ve diğer bazı mağara canlılarında olduğı gibi kör mağara balıklarının da sola yönelen bir hareket stratejisi kullandıklarını bildiriyor.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-cavefish-bones.html?utm_source=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here