*

Güncel Bilim: Terminatör 2 gerçek mi oluyor?

**

Yumuşak robot teknolojisinde yeni bir adım: Sıvı metalleri hareketlendirebilecek yeni yöntemler keşfedildi.

***

Bilim adamları sıvı metalin şekillerini değiştirebilecek bir yol keşfettiler.

Sussex Üniversitesi ve Swansea Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sıvı metali harfler ve kalp gibi 2D şekillere manipüle etmek için elektrik yükleri uyguluyorlar.

Ekip, bulguların programlanabilen “son derece umut verici” yeni bir malzeme sınıfını temsil ettiğini belirtti. Araştırmacı, bu, ‘yumuşak robotik’ ve şekil değiştiren malzemelerde yeni olanaklar sağladığını söylüyor.

Buluş, sıvı metalin biçim değiştirdiği Terminator 2 filmini aklına getiriyor. Çalışma, 3D formların üretilebilmesi için de hayli ümit verici imkanlar sunmaktadır.

Sussex Üniversitesi’nde bu proje üzerinde çalışan Araştırma Uzmanı Yutaka Tokuda, “Bu, basit bir damlacık biçiminden kontrol edilebilir bir şekilde diğer birçok karmaşık geometriye dinamik olarak dönüşebilen, sıvı haldeki programlanabilir malzemelerin yeni bir sınıfıdır.

“Bu çalışma henüz erken olmasına rağmen, sıvı metallerin ayrıntılı 2D kontrolü konusundaki güçlü bulgular sağlayarak, bilgisayar grafiklerinde, akıllı elektronik cihazlarda, yumuşak robotiklerde ve esnek ekranlarda daha fazla potansiyel uygulama keşfetmek için bizi heyecanlandırıyor” dedi.

Bu yöntemde sıvı metalin şekillendirilmesi için kullanılan elektrik alanları bir bilgisayar tarafından oluşturuluyor. Yani sıvı metalin konumu ve şekli programlanabilmekte ve dinamik olarak kontrol edilebilmektedir.


KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-liquid-metal-soft-robotics-closer.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here