*

Güncel Bilim: Şarj Teknolojisi

**

Qualcomm, elektrikli araçların şarj konusuna odaklanıyor

***

Elektrikli araçların bekleyerek değil hareket halinde şarj edilmesi fikrine ne dersiniz?

Dinamik şarj olarak isimlendirile  bu teknoloji ile ilgili gelişmeler, elektrikli araç sürücülerinin denemeye istekli olacağı çekici bir seçenek haline gelebilir mi? Özel olarak da güç tükenme endişesini ortadan kaldırabilir mi?

Qualcomm bütün bunları sağlayabileceğini düşündüğü yeni bir sistemi (DEVC) tanıttı.

Reuters, dinamik şarj testinin perşembe günü Fransa’da gerçekleştiğini bildirdi. Reuters, testin gömülü pedler üzerinde hareket eden iki Renault Kangoo aracıyla gerekleştirildiğini duyurmaktadır. Test sırasında yol yüzeyinde araçların bataryalarına 20 kilowatt düzeylerinde enerji aktarıldı.”

Qualcomm Technoloji, aynı pistteki iki aracın aynı anda şarj edebileceği ve taşıtlar pist boyunca her iki yönde de yük alabileceğini de gösterdi.

Test için 100 metrelik bir model kullanıldı.

Qualcomm’un Yeni Zelanda mühendisliği direktörü Mike Kissin, güç dönüşümü, manyetik, kontrol, iletişim ve güvenlik konularında gerekli  olan teknolojilere sahip olduklarını söylemektedir.

Proje: Auckland’da konsept tasarımı ve prototiplendirme; Münih’teki imalat ve Fransa’daki test sürüşü olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

Teorik olarak, araç sonsuza kadar sürülebileceğini ima ettiği için bu fikir oldukça caziptir. MIT Technology Review , maliyetlerle ilgili soruları gündeme getirdi ancak fikr standartlaştırılmış yolları ile otobüs güzergahlarında mantıklı olabilir. Ayrıca yolları belirli olan  “robotik taksi filoları,” için de düşünülebilir.

KAYNAK

https://techxplore.com/news/2017-05-qualcomm-focus-electric-vehicles.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here